Новиот Apple Watch престанува да работи во Кина, новата бета верзија на macOS High Sierra, навестувањата за новиот iMac Pro, новиот Apple TV 4K и многу повеќе. Најдоброто од неделата сум од Мек

Здраво пријатели! По повеќе од еден месец отсуство во компилацијата во неделите, се враќам со обновена енергија и желен да ви понудам што е прочитано најмногу минатата недела во „Јас сум од Мек“.

Несомнено, она што најмногу влијаеше на нас е дека самиот Apple се согласи да засади, во остатокот од годината, со Keynote. Затоа, нема да играме презентации на производи повторно до следната 2018 година, што гледаме нешто логично затоа што сега доаѓа доаѓањето на презентираните нови производи, како и доаѓањето на новиот звучник на HomePod.

Да почнеме со компилацијата на вестите оваа недела со која тој ни рече дека сме Помалку од два месеци за iMac Pro да започне со нови вселенски сиви тастатури и распоред и ова покренува низа гласини и шпекулации. Овие шпекулации едноставно се засноваат на се повеќе евидентните одложувања на пратките на овие тастатури што ги имаат на продажба во „Епл“, поради што се вели дека Apple може да додаде промени во овие тастатури со имплементација на копчето Siri, просторот сива боја се продава или дури некои се осмелуваат да предвидат дека ќе додаде Touch ID сензор за отпечатоци.

Се чинеше дека овој месец нема да имаме ново видео за него Епл Парк и одеднаш се појави нова епизода од оваа долга сага со видеа на мрежата. Лицето задолжено овој пат за правење на сликите до јавноста не е никој друг, освен Метју Робертс, пилот на беспилотно летало, кој долго време леташе над Епл Парк со својот дрон и кој ни покажува неколку нови „додатоци“ на местото на одржување. Кога беа претставени новите iPhone 8, iPhone 8 Plus и iPhone X во театарот „Стив sобс“ во „Епл парк“, сите мислевме дека нема да има повеќе видеа за гледање на беспилотни летала на тоа место. Уште еднаш погрешивме и веќе имаме нова рата од добро познатиот Робертс, па да видиме што друго гледаме освен две терени за кошарка и тенис што се градат во просториите за вработените.

Ние веќе го кажавме тоа во претходните написи, четвртата генерација на Apple TV и новиот Apple TV 4K ќе имаат нови карактеристики со витализираниот tvOS 11. Тоа е нов оперативен систем што го прави оперативен Apple TV биде многу полесно кога станува збор за одредени активности.

Ако имате MacBook Pro од 2016 година наваму и имате Touch Bar, вашиот Mac нема единствен процесор, ако не и два. Па, Touch Bar барем во моделите 2016 и 2017 година (ќе видиме што ќе се случи во иднина) има посебен чип од централниот чип на вашиот Mac. Поради оваа причина, чекорите што обично ги правиме кога продаваме или пренесуваме технолошка опрема и Очигледно сакаме да не оставиме никаде трага од нас, овој пат не е доволно за целосно бришење на хард дискот. Apple ве препорачува направете го следново.

Подоцна од вообичаеното и 24 часа по лансирањето на третата бета верзија за програмерите, момците од Купертино оваа недела ја објавија третата бета верзија на macOS High Sierra, 10.13.1, што ќе биде прво поголемо ажурирање на оперативниот систем за компјутерите на Apple. Минатиот понеделник, Apple ја објави само третата бета верзија на оперативните системи што управуваат со iPhone, iPad, iPod, Apple Watch и Apple TV. Третата бета верзија на macOS 10.13.1, има број 17B42a и како првиот беказа на macOS High Sierra Тоа ни носи само мали подобрувања во перформансите и решенија за грешки што беа пронајдени, според белешките на оваа трета бета-верзија, бета-верзија што во моментов е достапна само за програмерите.

Од кога Apple воведе CarPlay На пазарот, се повеќе и повеќе производители се одлучуваат за оваа безжична технологија за поврзување на нашиот iPhone со возилото. Со секоја нова верзија на iOS, Apple ни нуди нови функции за да можеме да го извлечеме максимумот од нашиот уред, така што бројот на корисници кои при купување ново возило тие бараат да биде инсталиран што е компатибилен со CarPlay. Податоците од најновата анкета спроведена во САД и Еруопа потврдуваат дека тројца од четири корисници сметаат дека е од суштинско значење да се управува со возилото со CarPlay со цел да се разгледаат како опција.

Веќе една година е нашата партнер Педро најави комерцијализација на прва свеќа со мирис на Мек. Момчињата на Дванаесет Јужна, тоа е мешавина од мириси чиј резултат е прилично сличен на мирисот што штотуку го извади Mac од својата кутија. Првата свеќа што се појави на пазарот беше со цена од 24 долари и се распродаде за неколку недели. Сега, кога започна Божиќната кампања, тоа е подарок што секој макеро не може да го презира. Компанијата го знае тоа и го пласираше на пазарот Инспирирај - Мек Свеќа # 2, надевајќи се дека ќе го има истиот успех како претходната година.

Ја завршивме денешната компилација, зборувајќи за фактот дека првите прегледи на Apple Watch серија 3 покажа проблем со поврзаност Во овој уред со Wi-Fi мрежи, проблем што Apple брзо го препозна и го започна соодветното ажурирање за да го реши, нешто што за жал Apple практично не нè користеше засекогаш. Apple Watch Series во Кина престана да работи, но овој пат не беше виновен Apple, туку очигледно самата кинеска влада. Јасно е дека Односите на „Епл“ со кинеската влада веќе не се толку пријателски расположени и профитабилно како што беше кога Епл започна да ги отвора продавниците на Епл во земјата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.