Дали се откажавте од вашиот хард диск? DiskWarrior 5 може да биде решението

Diskwarrior 5-вратете го дискот mac-hdd-0

Пред околу четири дена открив дека кога го започнав мојот iMac, надворешниот хард диск што го поврзав со различни партиции за зачувување на датотеки на Виндоус со BootCamp, OS X датотеки и последната партиција за зачувување на резервни копии со Time Machine не е правилно поставена, тоа е, различните партиции не се појавија... утрото започна лошо.

Од тој момент започнав да ги извршувам типичните задачи за одржување какви што се извршете проверка / поправка диск од комуналните услуги за дискови, како и обид за монтирање на дисковите што се појавија во "сиво" без многу успех да се каже, што е уште повеќе, дури и на партицијата Time Machine системот покажа дека поради грешка не е можно да се поправи тој диск .

Diskwarrior 5-вратете го дискот mac-hdd-1

Ова е местото каде што DiskWarrior 5 влегува во сликата, апликација што му претходи добра репутација и дека тргнав да докажам како последно средство пред да се изгубат податоците. Да појаснам дека го користев само делот за обнова на директориумите и датотеките, бидејќи исто така ви дава можност да создадете USB меморија со бутабилен OS X систем за да можете да ја стартувате програмата кога оштетениот диск е почетен диск.

Враќајќи се на темата, откако ќе биде извршена, ќе ни ги побара ингеренциите на администраторот и потоа ќе видиме екран со три „јазичиња“, Директориум, датотеки и хардвер. Веднаш потоа ќе видиме копче за обнова и лента што ќе укаже на оптимизација во датотечниот систем на дискот.

За да ја вратам одредената партиција, сè што направив беше да ја изберам од списокот и кликнете на копчето за обнова. По околу 20 минути (траеше многу време), единицата одеднаш се монтираше и можев да влезам во резервните копии, на овој начин ги зачував информациите и потврдив дека интегритетот на податоците е сè уште недопрен.

Лошата страна е цената на апликацијата, бидејќи е насочена повеќе кон деловни средини каде загубата на податоци може да биде клучна како Единствената лиценца за DiskWarrior има цена од 119,95 долари, нешто што се чини прескапо, иако како што реков сè зависи од податоците што сте ги зачувале.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.