Дали е можно да се користи украден iPhone?

За жал, сите ние кои страдавме во нашето тело, кражбата на а iPhone си го поставивме истото прашање. Можете ли повторно да ја користите a iPhone заклучен со iCloud?

Ако некој iPhone некогаш бил украден, сигурно сте се запрашале дали некој навистина ќе може повторно да го користи

Вистина е дека за да ти го украдат твојот iPhone Треба да имате само еден, и за жал многу луѓе секојдневно страдаат од кражба на нивните паметни телефони. Во денешно време, губењето на нашиот телефон не е само скучна работа поради загубата на самиот електронски уред, без оглед на неговата економска вредност или физичката состојба во која се наоѓа. Губењето на податоците што ги содржат е многу поголемо, а пред се заради апсолутно неопходното за нас во секојдневната работа. Паметен телефон што секој го користи на нормален начин на дневно ниво, може да содржи детали од банката, лични адреси, фотографии со важна сентиментална вредност, па дури и компромитирани податоци за сопственикот на истата или за трети лица.

крадење на iPhone

Според државниот секретар за безбедност, во текот на 2014 година (немаме податоци за 2015 година) биле поднесени повеќе од 279.000 жалби за кражба на мобилни телефони, што е еквивалентно на Кражба на мобилен телефон на секои две минути !! Со овие застрашувачки броеви, секогаш препорачаните резервни копии на нашите податоци имаат многу смисла. Јасно е дека оние кои ја имаат таа среќа да не претрпеле лично кражба на својот паметен телефон, познава неколку луѓе на кои тоа им се случило. Во последниве години, сите компании за производство на паметни телефони посветија голем дел од своите ресурси да ги направат своите уреди што е можно посигурни, но дали мислите дека тоа е постигнато?

Корисниците на iPhone, дишеме нешто посмирено откако е лансирано iOS 7, верзија во која ќе ја деактивирате апликацијата «Пронајди го мојот iPhone», веќе беше побарано да се најавуваме со деталите за нашата сметка. Apple ID, и нашите iPhone тие беа тотално недостапни, а во случај да не ги лоцира како помало зло, крадецот никогаш не можеше да го искористи тоа. Но, има кражба на iPhone? За жал не. И, ова е кога ќе се запрашаме, има ли можност секој што ќе ми го украде телефонот повторно да го користи без мојот Apple ID? Безброј „трикови“ трчаат на мрежата за отклучување на iPhone или iPad, но никој од нив не е докажан.

Пред помалку од една година станавме свесни за измамен метод кој се состоеше од испраќање СМС на телефонот што може да го наведеме на екранот за да не известат во случај на iPhone украдено предупредување дека а iPhone (Користено беше и со iPad), и дека за да го лоцирате мораше да се идентификувате со нашиот Apple ID во врска со пристап до iCloud. Наводно се пристапило до Иклоуд, а со внесување на нашите податоци на имитираната страница, преку таканаречениот фишинг, крадците нашле лична карта и лозинка за да го отклучат телефонот и да можат да го користат или продаваат. Изгубени засекогаш.

кражба-iPhone

Во секој случај, денот кога ќе го изгубиме или нашиот iPhoneИако имањето фотографии во стриминг и резервни копии од агендите и податоците во iTunes делумно ја ублажува болката, ништо не го одзема огромното незадоволство што го носи тоа. Па дури и со воспоставените нови системи за криптирање и безбедност не можеме да не се прашуваме, дали тие ќе можат да го користат мојот iPhone дури и ако е заклучен? iPhone?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Xavier dijo

    Замислувам дека кој и да ми го украде Iphone X, ќе го продаде за неколку парички, во куќите што се посветени на поправка на телефони.