Што да правам кога моите AirPods ќе се исклучат?

Што да направите ако Airpods се исклучи

Дали се прашувате што да правите кога МИС AirPods тие се исклучуваат? Тогаш сте дошле на вистинското место. Во овој пост, ќе ви ги кажеме најчестите причини поради кои вашите слушалки на Apple се исклучуваат и ќе ви кажеме кои методи ви се достапни за да го решите овој проблем.

AirPods се одлични слушалки, но како и секој друг вид слушалки, тие можат да имаат проблеми со поврзувањето, па дури и нагло да се исклучат. Ако ова ви се случува редовно, еве ние ви ги нудиме решенијата за да ги поправите вашите AirPods што не успеваат.

Причини зошто вашите AirPods може да се исклучат

La batería

Првата причина зошто вашите AirPods може одеднаш да се исклучат, тоа е твојата батерија. Кога немаат доволно батерија, ќе почнат да откажуваат, а ако продолжите да ги користите, било да е за слушање музика или за повикување, тие ќе престанат да работат, па не треба да се чудите ако дојде до исклучување.

блутутот

AirPods поврзете се преку bluetooth и има ограничување до каде можат да бидат слушалките со уредот на кој се поврзани. На пример, ако го оставите уредот во вашата соба и ги имате приклучено слушалките, колку подалеку одите толку понизок ќе биде квалитетот на репродукцијата аудио.

И ако продолжите да се оддалечувате од вашиот мобилен или компјутер, ќе дојде момент кога AirPods нема да можат да ја одржуваат врската и тие ќе се исклучат. 

аудио поставки

Друга од најчестите причини за неуспех на поврзувањето со AirPods тоа има врска со проблеми со поврзувањето помеѓу уредите. Врската може да не работи правилно, така што нема да можете правилно да ги користите AirPods.

Решенија за проблеми со поврзувањето со AirPods

Решенија за исклучување на AirPods

Продолжуваме со нашиот пост за тоа што да правиме кога моите AirPods се исклучуваат, Време е да ги знаете решенијата за проблемите со поврзувањето на овие слушалки:

Проверете ја батеријата

За да може дознајте колку батерија останува од вашите AirPods, мора да ги следите овие чекори што ќе ги објасниме подолу:

 • Со AirPods во нивната кутија, отворете го капакот и ставете го веднаш до вашиот iPhone.
 • На вашиот iPhone треба да се појави нов прозорец што ќе го означува процентот на батерија што останува во вашите AirPods и во нивната кутија за полнење.
 • Можете исто така да ја проверите батеријата во менито «Batería»На вашиот iPhone.
 • За да пристапите до овој дел, можете да лизгате од лево кон десно на почетниот екран и да скролувате надолу додека не ја пронајдете „Батерија“.

Во случај да не можете да ја најдете оваа функција, можете да допрете на „Уреди“ за да го додадете додатокот за батеријата. Благодарение на овој додаток, ќе можете да го видите статусот на батеријата на вашиот мобилен Apple, како и батеријата од кој било друг уред што претходно сте го спариле со вашиот iPhone, без разлика дали е Apple Watch или футрола за полнење AirPods.

Проверка на статусот на Bluetooth

Ако сакате да го проверите Статус на поврзување со Bluetooth помеѓу уредите, следете ги нашите упатства подолу:

 • На вашиот iPhone или iPad, ќе треба да ја внесете опцијата «Контролен центар» за да проверите дали bluetooth е моментално активиран. Начинот да се знае е дали логото на Bluetooth тоа е сино. 
 • За возврат, можете да отидете на «подесувања» од вашиот iPhone и проверете го менито «Bluetooth» за да се уверите дека блутутот е зелен (бидејќи тоа покажува дека е вклучен).

Ако е вклучено, она што можете да го направите е исклучете го и повторно вклучете го за да бидете сигурни дека на вашиот iPhone или iPad е вклучено поврзувањето за AirPods да може да го открие.

Проверете ги поставките за аудио

Што да направите кога Airpods се исклучуваат

Дали се појавуваат проблеми со исклучувањето кога слушате музика на вашиот iPhone? Потоа можете да ги следите чекорите подолу:

 • Мора да пристапите до иконата «Airplay» што ќе ги видите подолу песните во плеерот.
 • Сега изберете ја опцијата «AirPods» што ќе се појави во менито. Таму можете да потврдите ако има добра врска помеѓу AirPods и iPhone или iPad.

Дополнително, ако врската не успее се јавуваат кога зборувате на телефон со друго лице, она што треба да направите е да испитате ако ги имате избраните AirPods како опција за аудио на екранот што одговара на телефонските повици.

Реставрација

Вашата последна алтернатива за поправка на вашите AirPods ќе биде изврши целосна обнова на слушалките. Можете да го направите на следниов начин:

 • Ставете ги AirPods во нивното куќиште, затворете го капакот и почекајте најмалку 20 секунди.
 • Повторно отворете го капакот и притиснете го копчето за поставување неколку секунди.
 • Почекајте додека килибарната светилка не почне да трепка и не се смени во бела светлина.
 • Откако ќе се појави светлото, ќе знаете дека вашите AirPods се успешно ресетирани.

Сега она што треба да направите е повторно поврзете ги AirPods како што направи првиот ден. Конечно, ако нашиот пост за тоа што да правиме кога моите AirPods се исклучуваат ви беше корисно, имаме уште многу упатства за вас, кои ќе ви помогнат со вашите уреди на Apple.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.