Мора да го користите вашиот Mac за управување со папките iCloud Drive

iCloud Drive

За само кратко време, употребата на iCloud Drive значително се зголеми кај корисниците на Apple. Во моментов е радост да можете да креирате папки и да ги зачувувате сите видови датотеки и да ги имате веднаш во вашата Mac, iPad или iPhone.

Но, капацитетот на облакот на Apple не е бесконечен. Тоа зависи од планот што сте го договориле. Тоа оди од 5 GB бесплатно до 2 ТБ најмногу. Значи, од време на време треба да расчистуваме и бришеме датотеки за да ослободиме простор. Ова е уловот: од вашиот iPhone или iPad не можете да ја видите големината на датотеките во одредена папка. Од Mac, да.

Апликацијата Датотеки за iOS и iPadOS ви овозможува да навигирате низ iCloud Drive и да управувате со нејзините папки и датотеки без никаков проблем, но изоставува многу важна информација што е од суштинско значење од почетокот на компјутерите: зафатено складирање од папка (или директориум) и датотеките што ги содржи внатре.

Ова го прави невозможно да се направи добро управување со датотеки од вашиот iPad или iPhone, бидејќи ако треба да создадете слободен простор во iCloud, ќе мора да барате датотека до датотека нејзината големина, без да можат да го направат тоа преку папки. Ако изберете папка и кликнете на информации, тоа не ви покажува колку зафаќаат нејзините датотеки.

Начинот да го поправите е да користите macOS. Пронаоѓач управува со iCloud Drive како и секој друг вид на физичко складирање и ако изберете папка во облакот, можете да ги видите сите информации во папката, вклучувајќи го и бројот на датотеки што ги содржи и просторот што го зафаќа во облакот.

Е неуспех што Apple треба да го поправи. Се надеваме дека, во идните надградби на iOS, iPadOS и iCloud Drive за iCloud.com, тоа ќе биде решено и можеме да видиме податоци толку едноставни, колку што се важни, како што е големината на папката во iCloud Drive.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.