Мојата тастатура се расипе на OS X El Capitan. Што се случува овде?

Тастатура-бубачка-ел капитан-0

Од појавувањето на OS X El Capitan пред неколку месеци, се појавија низа грешки и некомпатибилности со софтверот што доаѓа од Yosemite, што го натера Apple да објави брзо мали ажурирања на системот што ги подобрува перформансите и за возврат може да го реши проблемот. колку што е можно. Поточно мислам на грешки во Индексирање на рефлекториВо Пакет Microsoft Office 2016 или во кориснички сметки.

Сепак, до сега не се зборуваше за проблем што сè повеќе се појавува Повеќето коментираа на форумите за поддршка на AppleЈас се осврнувам конкретно на грешка што предизвикува тастатурата да започне да пишува „сам“ без можност да ја запре.

тастатура

Позитивниот дел е што овој проблем е репродуциран во многу специфична ситуација, кога системот се враќа од неактивност Без лер и екранот за најавување се појавува со корисничката лозинка, ако притиснеме кое било копче без да чекаме неколку секунди, тастатурата автоматски влегува во вид на јамка и почнува да пишува сама. Во оваа ситуација, невозможно е да ја внесете лозинката и да пристапите до сесијата за да го рестартирате компјутерот и првите неколку пати тој би го исклучил Mac директно со притискање и држење на копчето Power.

Овој неуспех достигна толкава точка што дури и ја покренав тешката задача да морам повторно да го инсталирам целиот систем во случај да станува збор за одреден неуспех дека тоа ми се случуваше само. Meeeecc!… Погрешно! Истражувајќи малку повеќе на веб-страницата за поддршка на Apple и поточно на форумите, видов дека има повеќе корисници со оваа грешка и според она што можете да го видите нема никаква врска со лошата инсталација на системот, туку со конфликт во протоколот за Bluetooth со OS X (се јавува само на безжична тастатура).

По повеќе тестови, грешката се репродуцира само на оние компјутери што имаат безжична тастатура на Apple и Magic Trackpad, што произлегува од конфликт помеѓу двајцата што ја прави тастатурата ова да се случи Решението засега е да ги отстраните батериите од тастатурата или да го рестартирате Mac, се надеваме дека Apple ќе може брзо да го реши, бидејќи иако не е критичен, тоа е прилично досадна грешка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Шерлок dijo

  Здраво, пред неколку месеци, на почетокот на „Ел Капитан“, му спомнав на Jordорди Гименез дека го има овој проблем со тастатурата. Решението што го применувам за да избегнам отстранување на батериите или ресетирање на компјутерот е поедноставно: само треба да ја исклучите тастатурата (3 секунди со притискање на копчето) и повторно да ја поврзете (копчето притиснато 3 секунди).
  Со почит

 2.   Ангел Салас dijo

  Благодарам, конечно го најдов решението, тоа ми се случува и мене, мислев дека ќе биде нешто полошо. Поздрав

 3.   Carmen dijo

  здраво добро утро ... истото ми се случува ... тој постојано пишува „+“ и тастатурата не ми е безжична, го инсталирав и „капетанот“ пред неколку месеци ... погледнав во тастатурата и се чини да биде чист .. какви било идеи?

 4.   Каролина dijo

  Здраво, имам макбук-про и го имав истиот проблем, дали имате идеја за можно решение?
  Благодарам

 5.   Tonatiuh herrera dijo

  Што е со тоа што тастатурата ми забавува кога ќе ја напишам бројачот; на почетокот на мојот iMac тоа е прилично вознемирувачко, ќе влезе во конфликтите на ЕЛ КАПИТАН

 6.   Кристијан dijo

  Истата работа ми се случува, но и со безжичната тастатура и со USB-тастатурата. Започнете да пишувате само на екранот за најава и во која било апликација. Јас се сменив за заедничка тастатура со USB (од компјутер) и тоа не го прави проблемот. Некој предлог?

 7.   Педро dijo

  Имам macbook pro и пред неколку дена клучната команда работи само. правејќи го да го изгубам трпението додека работев во ПСД .. Јас го исчистив и ништо ... дали му се случи некој?

 8.   Ксимена dijo

  Ова ми се случува, не застанува со исклучена тастатура или без батерии. Што можам да направам?

 9.   Хавиер Мојано dijo

  Ми се случува со вистински клуч за насока, не ми дозволува да работам мирно во Илустратор затоа што постојано ги поместува предметите или работната маса покрај менито

 10.   Emanuela dijo

  Здраво, токму тоа ми се случува ,,, и јас го сторив сето тоа неколку пати и ништо не се случува ,, тоа е масивно на задниот таб на USB пишува само тастатураоооооооооогу, ме полудува