Пронаоѓањето на опцијата за печатење во црно-бело ќе престане да претставува болка во OS X

Печатење-црно-бело-osx-mac-0

Сигурно повеќе од еднаш сте виделе потреба за печатење на документ во црно-бело или сива слика, или заради работни барања или едноставно да заштедите мастило во боја. Сепак, оваа опција не е секогаш пригодна како што замислуваме во рамките на OS X, бидејќи во рамките на стандардниот прозорец за печатење е повеќе од веројатно дека нема да ја најдеме оваа опција.

Ова главно се должи на самите контролери интегрирани во системот или затоа што производителот не ја смислил оваа опција за корисникот. Од друга страна со малку трик можеме продолжете да ја користите оваа функција во рамките на OS X на релативно лесен начин при печатење на документот.

Печатење-црно-бело-osx-mac-1

 

За да го спроведеме овој „трик“, првото нешто што ќе сториме е да се поставиме на документот и да го притиснеме десното копче на глувчето (Ctrl + Кликни) за подоцна да избереме «Отвори со» и да ја избереме апликацијата Преглед. Сега ќе го користиме менито File> Export за да се појави опцијата Format каде што ќе избереме PDF и подоцна во Кварц-филтер ќе избереме Црно-бело или сив тон ако она што го сакаме е црно-бела или сива скала, соодветно.

Откако сè ќе заврши, тој ќе го зачува документот во патеката што ја наведовме во Локација и ќе можеме да ја испечатиме таа датотека во овие два режима. Иако не е најсоодветен или најбрз начин за извршување отпечатоци од ваков тип, но барем е најбезбеден начин за пристап до оваа опција сè додека производителот на нашиот предмет за печатач не се освести да ја стави оваа функција во контролорите.

Ако, напротив, нашиот проблем е што не ни дозволува да отпечатиме нешто преку OS X, можеби враќање на системот за печатење може да ни помогне во овој поглед.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Глобетротер65 dijo

  Она што ме заморува е тоа што брендовите трошат повеќе напор за развој на Виндоус отколку за Мек, покрај планираната застареност за многу (ако не и за сите) печатачи, и мастило и ласер. Вториот чинеше доволно, така што оној што поминува два оперативни системи на време, wham !, Нема компатибилен контролер, а ако има, функциите се сведуваат на само основни опции (премногу).
  Имам HP Color Laserjet 1600 кој сè уште работи совршено, но како што напредуваат оперативните системи (не производителите на печатачи), се наоѓам во ситуација: или се враќам кај Лав или го менувам печатачот. Веќе е добро што зависиме од каприците на едни со други.

  1.    Рамон ОЛ dijo

   Ја кажуваш вистината како свет ... Јас го поддржувам 100% ова што ти го кажуваш ....

 2.   Тој виде dijo

  Јас сè уште не одам затоа што не ми дозволува да го извезувам документот бидејќи има лозинка

 3.   ангел dijo

  Во поставките за печатење или во видот и квалитетот на хартијата, според можноста, постои опција, мора да ја барате, за да не завршите низа непотребни чекори како што се опишани овде, и ме изненадува тоа што да се биде „експерт за јаболка“ го прави целиот овој ритуал и повеќе на почетниците кои ќе бидат исплашени од сите процеси што се опишани. добро еј "експерти за јаболка"

 4.   Медуза dijo

  Ми се чини изненадувачки што поради фактот што купуваме касети во секое време, опцијата за печатење во црно-бело не е дозволена. Бидејќи ги направив сите чекори, но мојот печатач и покрај тоа што ИМА црн тонер, бидејќи нема магента, не поддржува печатење. Сметам дека е тотално извршна.

 5.   Макарена dijo

  Ви благодарам многу за објавата !!! Многу ми беше корисно !!!!

 6.   Арацели dijo

  Одлична референца за тоа како да печатите во Земји од Велика Британија

 7.   Сузана Роман dijo

  Здраво имам проблем. Имам печатач Canon MG3550 и MacBook Air ажурирани до најновата верзија. Како прво, не можам да печатам црно -бело, никаде не ја гледам опцијата. Второ, печати само со мојот компјутер, ако некој друг го поврзе нивниот компјутер, ништо не излегува и не може да печати. Ги очекувам вашите одговори и решенија. Ви благодарам