Полнење на вашиот iPhone без полнач: Корисни совети за вас

Доколку немате идеја како да го полните вашиот iPhone без помош на полнач, не грижете се бидејќи во оваа статија ќе ве научиме неколку корисни трикови за полнење на телефонот без потреба од конвенционален полнач. Со технологијата која секојдневно напредува, постојат различни начини да го полните вашиот iPhone алтернативно и ефикасно. Прочитајте за да дознаете како наполнете го вашиот iPhone без полнач.

Пред да започнеме, прво ќе зборуваме за користење на a безжичен полнач, тогаш ќе разговараме за употребата на a USB кабел и, конечно, ќе објасниме како наполнете го вашиот iPhone со други уреди.

Начини за полнење на вашиот iPhone без полнач

Меѓу опциите што ги имате за полнење на вашиот iPhone без полнач, можете да го тестирате следново:

1. Користете безжичен полнач

Безжичниот полнач е уред кој го полни вашиот iPhone без потреба од кабли. Наместо да го поврзувате вашиот iPhone со полначот со кабел, едноставно ставете го телефонот на површината на безжичниот полнач. Тој безжичен полнач користи технологија за индукциско полнење, која ја пренесува енергијата преку воздухот за да го наполни вашиот iPhone.

безжичен полнач за iPhone

Полначите од овој тип се карактеризираат со работа преку индукција на полнење. Тоа е да се каже, тие имаат фалсификуван бакар калем што создава магнетно поле. Кога ќе го поставите вашиот iPhone на површината на безжичниот полнач, на телефонот се создава второ магнетно поле.

Ако сакате да го полните вашиот iPhone со овој тип на полнач, треба да се погрижите да го направите следново:

 1. Прво, поврзете го полначот со извор на енергија.
 2. Потоа, треба да го поставите вашиот iPhone во центарот на полначот.
 3. Почекајте iPhone целосно да се наполни.

2. Наполнете го вашиот iPhone со USB-кабел

Ако имате USB кабел, можете да го полните вашиот iPhone со поврзување на компјутер или USB адаптер за напојување. За да постигнете ефективно полнење, само треба да го направите следново:

iPhone е поврзан со USB-кабел

 1. Прво мора да го поврзете кабелот со адаптер за напојување или вашиот компјутер.
 2. Сега, другиот крај на кабелот мора да биде поврзан со пристаниште за вчитување од телефонот
 3. Почекајте го iPhone целосно наполнето.

Важно е да знаете дека најдобриот начин за полнење на вашиот iPhone со USB-кабел е преку a USB адаптер за напојување. Ако го поврзете USB-кабелот со компјутер, iPhone ќе се полни побавно бидејќи USB-портите на компјутерот обично имаат помала излезна енергија од USB-адаптерите за напојување. Исто така, ако вашиот компјутер премине во режим на мирување, полнењето на iPhone исто така ќе престане.

3. Наполнете го вашиот iPhone со други уреди

Постојат и други уреди што можете да ги користите за полнење на вашиот iPhone без полнач, како што е Екстремна батерија, Еден Пренослив звучник или дури и а паметна телевизија. Еве како можете да го полните вашиот iPhone со овие уреди:

 • Екстремна батерија: Поврзете ја банката за напојување со iPhone користејќи USB-кабел. Повеќето енергетски банки имаат USB-порта во која можете да го приклучите USB-кабелот на вашиот iPhone. Вклучете ја надворешната батерија и почекајте iPhone целосно да се наполни.
 • Пренослив звучник: Некои преносливи звучници имаат USB приклучок што можете да го користите за полнење на вашиот iPhone. Приклучете го USB-кабелот на iPhone во USB-портата на звучникот и почекајте iPhone целосно да се наполни.
 • Smart TV: Некои паметни телевизори имаат USB приклучок што можете да го користите за полнење на вашиот iPhone. Приклучете го USB-кабелот на iPhone во USB-портата на телевизорот и почекајте iPhone целосно да се наполни.

Дали е можно да се полни iPhone со полнач на друг телефон?

Не, секој уред има барање на напон и рејтинг на струја и користење на полнач што не ги исполнува тие барања може да го оштети вашиот iPhone.

Дали е безбедно да се користат имитирани полначи за iPhone?

Не се препорачува полнење на вашиот iPhone со имитациски полнач, бидејќи овие полначи можеби не ги исполнуваат безбедносните барања неопходни за заштита на вашиот телефон од преоптоварување или кратки споеви.

Колку е проценетото време на полнење за iPhone без полнач?

Времето што е потребно за полнење на iPhone без полнач зависи од методот што се користи за полнење и од претходно ниво на полнење на телефонот. Полнењето со безжичен полнач е обично побавно од полнењето со USB-кабел или адаптер за напојување.

Заклучок

Ако ви снема полнач и треба итно да го наполните вашиот iPhone, не грижете се. Во оваа статија опфативме различни алтернативни методи за полнење на вашиот iPhone без полначкако на пример користење на безжичен полнач, USB-кабел или дури и други уреди како што се напојувачките банки или преносни звучници. Запомнете дека секој метод има свои добрите и лошите страни, и важно е да бидете сигурни дека го користите вистинскиот метод за безбедно и ефикасно полнење на вашиот iPhone.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.