Како да го напојувате вашиот MacBook Pro (II): проширете ја RAM меморијата

Како за следбениците на Applelizados! Ви го донесувам вториот дел од нашето упатство како да го напојуваме нашиот Mac Book Pro. Сега беше ред на RAM меморија.

Зошто да се прошири RAM меморијата?

La RAM меморија тоа не е ништо повеќе од циркулаторниот систем на нашиот компјутер. Со напредувањето на технологијата, програмите што ги користиме на нашите уреди стануваат потешки затоа што имаат тенденција да имаат повеќе поврзани карактеристики, што подразбира поголемо трошење на меморијата за вчитување и употреба, а тоа влијае на флуидноста што ја гледаме на екранот.

MacMemo

За разлика од одличните, освен производителите, Apple се карактеризира со тоа што ни нуди комплетен пакет при купување на уред создаден од нив. Тоа не е само хардвер или софтвер, туку целосен екосистем. Затоа гледаме како iPhone, iPad или Mac се карактеризираат со тоа што имаат RAM меморија помалку од другите во истиот опсег, предност што се постигнува со постоење системи што се надополнуваат едни со други, што ги прави поефикасни.

Но, бидејќи сè има своја граница, а побарувањата за меморија се зголемуваат и ние го гледаме тоа како минуваат годините и технологијата експлодира.

Променете ја RAM меморијата Тоа може да ни донесе значително подобрување во перформансите и брзината, особено за најнестрпливите, вклучително и за мене.

Пред да се фатиме за работа, мора да бидеме претпазливи кога купуваме RAM меморија, земајќи го предвид главно максималниот капацитет што толерира нашиот компјутер и каков вид технологија прифаќа. Во случајот на Apple имаме дел каде што ги решаваат сомнежите за да можат да стекнат меморија за замена. Во случајот што нè засега, спецификациите се како што следува:

МаксМемо

Постои широк спектар на спомени на пазарот; за нашите MacBook Pro 13 (средина 2012), се здобивме со Corsair од 8 GB секој модул, DDR3, 1600 MHz, кој сега е на нешто повеќе од 70 евра пар со бесплатна испорака на Амазон, така што ќе имаме 16 GB меморија откако ќе ја инсталираме. Иако спецификациите што се појавуваат во Apple ни кажуваат дека максималната меморија би била 8 GB, ние ќе инсталираме вкупно 16 GB затоа што е потврдено дека ја поддржува.

Ајде да го направиме тоа

Како што веќе објаснивме како да го отстраниме задниот капак на нашиот Mac во претходната статија, ние само ќе објасниме директно како да ја замените RAM меморијата.

Пред сè, забележуваме дека двата модули се преклопуваат, така што ќе ги извлечеме еден по еден.

За да го извлечеме првиот, треба да притиснеме само на страничните јазичиња што го држат, ќе слушнеме мал клик. Seeе видиме како модулот се одделува и се крева. Тогаш, едноставно, она што треба да го направиме е внимателно да го извлечеме.

За вториот модул е ​​повеќе од истиот, единственото нешто што е различно е тоа што мора да бидеме внимателни со основата на претходниот модул што ќе биде одозгора. Иста постапка, странични јазичиња и го извлекуваме модулот.

Сега останува само да ја инсталираме нашата нова меморија, модул по модул. Ние го воведуваме на спротивниот начин на кој ги извлековме претходните, применувајќи мал притисок додека не слушнеме кликнување на јазичињата. Сега треба внимателно да го притиснеме комплетниот модул додека не ја достигне својата конечна позиција, како што можете да видите на видеото. Со вториот модул го правиме истото.

Кога воведуваме спомени, мора да имаме предвид дека во никој случај не треба да ги присилуваме. Нормално, кога тие не влегуваат лесно, ние ги ставаме во спротивност со тоа како треба да одат.

И подготвени !! Ние веќе го имаме нашето ново RAM меморија. Како што веќе споменав, ако сакавме само да ја замениме RAM меморијата, ќе треба само да го вратиме задниот капак.

Можеме само да ве поканиме на нашето следно упатство каде што ќе ви кажеме како да имате втор хард диск кој работи на нашиот MacBook Pro.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Оливер Калво Гарсија dijo

  Овие упатства се многу добри, но кој потврди дека поддржува 16 GB? Би било добро да знаете како да ја проверите максимално поддржаната меморија во зависност од тоа кој модел го имате.

 2.   Кори Леон dijo

  Здраво добро! Имам Macbook Pro од 15 »почетокот на 2011 година. Дали исто така поддржува 16 GB?