Како да го напојувате вашиот MacBook Pro (I): инсталирајте SSD

Како за следбениците на Applelizados. Со овој напис започнуваме низа упатства за да ги искористиме нашите Mac, iPad и iPhone телефони кои се оштетени или станаа малку застарени и застарени.

Нов или напојуван MacBook со SSD

Секогаш кога ќе размислиме за потребата да го смениме нашиот Mac, нè прашуваат дали треба да купиме нов. Нормално е дека не сме Тим Кук, Бил Гејтс или Амансио Ортега кои заработуваат милиони евра, најголемиот неповолност при одлучувањето дали да набавиме нов или не се парите што ќе ги потрошиме, уште повеќе кога зборуваат за производите на Apple. Еден начин да заштедите пари и да ги ажурирате гаџетите и / или да ги поправите е со замена на компонентите.

Преку оваа серија на упатства ќе објасниме чекор по чекор како можеме да ги ажурираме нашите „гаџети“, почнувајќи од mac book pro. Willе започнеме со замена на HDD со SSD.

SSD-уредите се солидни дискови за складирање, така што брзината кога нашиот компјутер пристапува до зачуваните податоци е далеку поголема од она што HDD-те можат да ни го понудат. Како и во случајот на HDD дискови, SSD дискови може да се најдат со различни брендови, капацитети и цени.

За ова упатство ќе користиме диск Samsung SSD 850 EVO со капацитет од 250 GB. Оваа единица ни нуди многу добри перформанси и можеме да ја најдеме по релативно прифатлива цена (помеѓу 75 и 120 евра во зависност од продавницата). Поточно, овој SSD е купен од Амазон за 85 € со бесплатна испорака. Во моментов можеме набавете го за помалку од 80 € на продажба.

Ајде да го направиме тоа

За ова упатство ќе користиме MacBook Pro 13 (средина 2012). Првото нешто што ќе сториме е отстранете го задниот капак на нашиот MacBook. За да го направите ова, го ставаме наопаку и со мал попречен шрафцигер го отстрануваме секој од завртките што го држат, обидувајќи се да ги резервираме по редоследот додека ги вадиме.

Откако ги отстранивме, внимателно го одделуваме капакот. Со изложениот долен дел, ќе ја цениме дистрибуцијата на нашиот лаптоп, во кој на прв поглед можеме да ги видиме батеријата, HDD, SuperDrive, RAM меморијата итн. Засега ќе се концентрираме на HDD.

Како што можеме да видиме, HDD има јазиче за да може полесно да го извлече, но прво мора да извлечеме еден вид пластичен зафат што е фиксиран на внатрешниот крај.

Користејќи го истиот шрафцигер што го користевме на почетокот, одвртете ги 2-те завртки што го поправаат, и отстранете го зафатот. Сега можеме да го отстраниме HDD со леснотија, но секогаш да бидеме многу внимателни да не го присилуваме за да не го оштетиме свиткувачот што го поврзува со матичната плоча.

Ние го исклучуваме правејќи малку сила и правејќи цик-цак движења за полесно. Ние го отстрануваме HDD и продолжуваме да го инсталираме нашиот нов SSD, внимавајќи при вметнување на приклучокот, а не да го свиткаме Flex. Бидејќи сум многу деликатен, ставам голем акцент на тоа да не го принудувам Flex, секогаш треба да се обидете да ја задржите неговата форма.

MacBook Pro2

Тогаш само треба внимателно да го поставиме на место, притискајќи малку. Willе забележите дека не е толку лабав како HDD, тоа е затоа што е поширок за милиметар, па можеме да сториме без да ги поставиме страничните завртки што ги има HDD и кои се користат како зафат.

Конечно, останува само повторно да го поставиме пластичниот зафат, и тоа е тоа !! Веќе го инсталиравме нашиот нов SSD. Ако сакавме само да го замениме HDD, ќе треба да го замениме само задниот капак.

Останува само да ве потсетам дека овие чекори може да се следат за да го промените вашиот стандарден HDD и за SSD и за друг HDD со поголем капацитет или моќност.

Во нашето следно упатство ќе продолжиме да ја заменуваме нашата RAM меморија со поголема, од 4 GB до 16 GB.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Jimими iMac dijo

  Јас би сакал да го направам тоа, но да не изгубам 250 GB меморија колку и да оди брзо, има 500 GB SSD што може да се стави или веќе оди многу по цена ?, Исто така мислам дека може да се стави и од отстранување на ДВД плеерот, не?

  1.     ... РОBИ ...  dijo

   Навистина Jimими, разликата помеѓу 250 GB SSD и 500GB е околу + -100 €, иако со сегашните попусти сигурно може да го добиете поевтино. Токму за да се избегнат поголеми трошоци, во Упатство 3 ќе објасниме како да го замените ДВД-уредот за да поставите дополнителен HDD. Willе го користиме оригиналот што го извлековме во ова упатство за 500 ГБ, па затоа повторно го користиме. Поздрав

  2.    Алекс dijo

   Јас го имам тој макбук про од 2012 година и ставив 16G рам и Intel 850G ssd, го оживеав мојот макбук, лета, многу сум среќен и не бара ништо од новите.

 2.   Оливер Калво Гарсија dijo

  Фантастично упатство, но би било поцелосно ако размислите како да ја клонирате содржината на дисковите, бидејќи новиот SSD е девствен.