Направете резервна копија на вашите фотографии од Picasa на Google+

ПИСМИ НА ПИКАСА

Додека во светот на компјутерите, облачните услуги продолжуваат да се развиваат, како и опциите на секоја од нив, компании како што се „Епл“ и Google Тие продолжуваат да предизвикуваат проблем со бекап и синхронизација со различните уреди што корисникот ги има во однос на фотографиите и видеата.

Како што сите знаеме, Apple во својот облак iCloud ни заштедува одреден број фотографии во резервните копии на нашите уреди. Од друга страна, ние ја имаме услугата за проследување фотографии што нè одржува голем број да флуктуираат помеѓу уредите што ги поврзавме. Сега Google пристигнува и ја подобрува услугата на Picasa.

Денес ви кажуваме дека Google ја ажурираше верзијата на Picasa за OSX, вклучувајќи нова алатка што ја повикаа Автоматска резервна копија на Google+. Оваа алатка ќе работи на таков начин што, во позадина, ќе направи автоматска резервна копија на фотографиите и видеата од папките што ги наведуваме во нашата сметка на Google+. Границата на фотографии што можеме да ги поставиме не постои сè додека фотографиите што ги поставуваме не надминуваат 2048 пиксели. Ако големината е поголема, ќе започне да се брои просторот што го имаме на Google Drive.

ЕКРАН НА ПИКАСА

ПИЦА ПИКАСА

Покрај тоа, како Dropbox, тоа ни дава можност автоматски да зачуваме копија од фотографиите и видеата на приврзоци или мемориски картички што ги поврзуваме со компјутерот.

За да имате Google + Auto Backup, мора да ја преземете Picasa од официјалната веб-страница и ќе видите дека иако оваа нова алатка нема никаква врска со Picasa, таа спаѓа во DMG што го презедовме.

ДМГ ПИКАСА

Повеќе информации - Picasa 3.5 за Mac

Преземи - Picasa


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.