Научете како да го конфигурирате вашиот нов Apple Watch по ваш вкус

Apple Watch Steel

Ако магите ви дадоа Apple Watch, првото нешто што треба да го знаете е дека тие не можат да ви дадат подобар подарок. Паметниот часовник „Епл“ е способен да извршува многу задачи, а некои од нив автоматски, како што се откривање на падови или читање на срцевиот ритам. Иако за да можете да ги извршите сите тие операции Прво мора да го конфигурирате Apple Watch за да ви одговара. Ние ве учиме да ги направите првите чекори со часовникот и да го конфигурирате според вашиот вкус.

Поставете ги здравствените прстени

Внатрешен предизвик на компанијата да ги затвори прстените на активноста

За многумина, Apple Watch тоа е прилично пренослив уред фокусиран на фитнесот. Клучот за ова е трио прстени, патем веќе имаме нова за нова година, секоја претставена со различна боја: црвена за движење (калории), зелена за вежбање и сина за моменти кога сме активни. Секој од нив ќе напредува додека извршувате одредени задачи. Ако седите долги часови, алармот ќе ве потсети да станете и да одите барем една минута. Кога ќе стигнете до 12 часа, тоа ќе биде завршено.

Прстенот за движење ќе се заврши кога ќе достигнете минимум калории што претходно сте го избрале. И прстенот за вежбање ќе се затвори во рок од 30 минути по некоја спортска активност или брзо одење.  Можете да модифицирате кој било од нив. Прстенот за вежбање може да се спушти или подигне во интервал од пет, до минимум 10 минути или максимум 60 минути. Синиот прстен може да се менува во часовни интервали, до минимум 6 часа (не повеќе од 12).

 • Отворете ја апликацијата Активност
 • Скролувајте надолу и пронајдете го копчето «Промени ги целите». Користете ги копчињата + или - за да ги прилагодите леќите или да користите дигитална круна.
 •  Допрете «Прифати» за да ги потврдите вашите промени.

Изберете ја сферата на екранот што ви се допаѓа најмногу

Apple WatchSE

Тоа е еден од првите елементи што ќе ги конфигурирате по ваш вкус. Тоа е централното место на Apple Watch. На лицето на часовникот, можете да додадете параметри за информации познати како компликации, вклучувајќи работи како што се времето, податоци за активност, информации за срцевиот ритам и многу повеќе. Најлесен начин да се изгради лице на Apple Watch Тоа е со апликацијата Apple Watch на iPhone.

Целокупната библиотека за часовници може да ја најдете во табулаторот „Гледај лице галерија“ на апликацијата и додека ги создавате, можете да ги додавате во вашата лична колекција. Откако ќе создадете повеќе часовници, можете да ги лизгате од вашиот Apple Watch од лево надесно, правејќи го лесното прилагодување за различни сценарија. Во зависност од сферата, можете да додадете повеќе или помалку информации за неа.

Конфигурирајте ги здравствените функции на часовникот

Откривање пад

Откривање пад на Apple Watch

Оваа функција е многу корисна. Помислете на постарите лица, но исто така и на сите оние кои се движат низ градот со велосипед или сакаат да излезат да спортуваат. Оваа функција користи гироскоп и акцелерометар за да открие дали паѓаме и што е уште поважно, ако кога паѓаме не можеме да се вратиме нагоре. Стандардно, Откривањето на падот е оневозможено за корисници под 65 години, но можете да го овозможите рачно:

 • Апликација Apple Watch на вашиот iPhone> SOS итни случаи> Откривање пад

Apple предупредува дека повеќе физички активни корисници можат да ја активираат оваа функција Дури и кога не си паднал На пример, кога се спроведуваат активности со голем удар, кои можат да личат на падови.

Срце

ЕКГ функцијата на Apple Watch спасува живот во Евроипа

Можеме да овозможиме збир на одлики што ќе му овозможат на Apple Watch да помогне се грижи за срцето. Во рамките на апликацијата Apple Watch на iPhone, ја бараме категоријата Срце. Од таму можеме:

 • Инсталирајте и овозможете апликација за електро кардиограм (ЕКГ) за да земете читања на мускулите од вашиот Apple Watch се додека е од серија 4 и повеќе.
 • Поставете нивоа и известувања за кардиоваскуларна кондиција, кои се силен показател за вашето целокупно здравје
 • Добивајте известувања неправилен ритам, висок или низок ритам на срцето

Кислород во крвта

кислород

Ако користите Apple Watch Series 6, ние исто така можеме да земеме Читања на кислород во крвта. Само треба отворете ја апликацијата од iPhone и овозможете ја. Оваа функција ја воведе Apple како новина и е поврзана со еден од симптомите на COVID-19.

Со овие совети, се надеваме дека се опфатени барем најосновните. Сега вие само треба да уживате во вашиот подарок и продолжете да „менувате“ со другите одлики што ги гледате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.