Научете како да направите слика од екранот на цела веб-локација

Macbook Air M2

Кој никогаш немал потреба да направи скриншот? Кога станува збор за снимање на екран, поточно дел од екранот, работите се горе-долу лесни. Можеме да пребаруваме на Интернет за тоа како да го направиме тоа, бидејќи нашиот Mac има комбинација од копчиња што ни помагаат со оваа операција (Shift, Command и 4). Но, работите можат да станат многу комплицирани кога станува збор за снимање на цела веб-страница. Особено сега кога многу од нив се одлучија за она што се нарекува бесконечен свиток. Но, не грижете се бидејќи постојат методи за да ја постигнеме нашата цел. Ајде да видиме некои од нив. 

Пред да започнеме, сакам да кажам дека некои од алатките што можеме да ги користиме работат со други прелистувачи освен Safari. Затоа, ако сте еден од оние кои не користат други мотори за навигација, следниов туторијал можеби ќе ви биде малку куцан. Се разбира, би сакал да ве охрабрам да користите други прелистувачи како Firefox или Google Chrome. Вториот можеби не е најбезбедниот, па дури и најлесниот за извршување, но бидејќи е толку широко користен ширум светот, програмерите се свртуваат кон него за да создадат екстензии што ни служат како корисници за да ни го олеснат животот: креирајте алатки како оние што сакаме да ги видиме подолу.

Започнуваме со Safari, кој е стандарден прелистувач на нашите Mac

сафари

Морам да кажам дека од Safari, начинот на снимање на екранот можеби е еден од наједноставните што некогаш биле видени. Сега, проблемот доаѓа кога Интернетот има многу содржина и треба, да речеме, да компајлирате сè што е снимено. Понекогаш се заглавува и целта не се постигнува. Покрај тоа што има некои веб-страници на кои се вметнати алатки кои служат за да се избегнат, поточно, сликите од екранот, и нецелосни и целосни. За да се фати, ние ќе го направиме следново:

Ако сакаме да го доловиме она што го гледаме на екранот, притискаме Shift, Command и 3. Ова го велам затоа што понекогаш Интернетот што го гледаме не е многу обемен и можеме да го минимизираме зумирањето и на тој начин да го собереме целиот веб на еден екран. Ја применуваме комбинацијата на копчиња и ќе можеме да ја снимиме целата таа веб-страница. Логично, ние го доловуваме она што го гледаме, не подменијата ниту пак ги внесувате во други записи...итн.

Ок сега ако мрежата е подолга, тогаш една од опциите е:

 1. Печатете ја веб-страницата во PDF формат. Со тоа ќе можеме да ја снимиме во тој формат целата мрежа пред нас дури и без лизгање. Но, внимавајте, има моменти кога ова не се реализира поради количината на информации што ги содржи и PDF-от никогаш не се генерира.

Не заборавајте да одите во десктоп каде стандардно се зачувуваат сликите од екранот направени во Safari.

Хром. Прелистувачот со многу екстензии кои ќе ви бидат од голема помош

Тоа веќе го кажавме Chrome Можеби не е најдобриот прелистувач за нашите Mac, поради неговата ограничена или барем несигурна приватност во одредени аспекти. Но, тоа е прелистувач кој е широко користен и затоа има бројни екстензии кои можат да ни помогнат да ја постигнеме нашата цел.

Ајде да видиме кои опции можеме да ги имаме:

 1. фатете го уловот во PDF: Кога сме во мрежата што сакаме да ја снимиме, го насочуваме погледот кон горната десна маргина. Таму и сместен во горната лента на прелистувачот, имаме опција за печатење. Само видете дека имаме опција да зачуваме како PDF во категоријата Дестинација. Умен. Патем, ако не можеш да го најдеш тоа што ти го кажувам, притиснете или Ctrl + P од тастатурата за да се отвори прозорецот за печатење.
 2. Ајде да одиме со Екстензии од овој прелистувач:
  1. Ако сакаме, на пример, да ја зачуваме страницата во формат на слика, можеме да користиме: Прекрасен скриншот и рекордер на екранот

2. Уште една од наставките што функционираат навистина добро е повикот Пожарен удар. Всушност, ова е она што вообичаено го користам. Зошто? за неговата едноставност, за неговата способност да ја зачува сликата од екранот во многу формати и затоа што оваа екстензија е компатибилна со Safari, Firefox, Edge, Opera, Vivaldi, Internet Explorer, SeaMonkey и други прелистувачи базирани на Chromium. Но, тоа е дека покрај тоа, тоа е програма која работи да или да. Никогаш не ме разочара и никогаш не ме изневери. Отсекогаш успевал да прави веб-скриншотови, без разлика колку се тешки и без разлика колку мегабајти зафаќа PDF-от што го генерира. (Обично снимам во PDF). Но, исто така, опциите што ни ги дава кога снимаме се многу широки. Многу е кул да можеш да видиш како сам се превртува, да ја долови целата содржина.

Прелистувач Edge

Прелистувачот Edge доаѓа на macOS на 15 јануари 2020 година

Прелистувачот на Мајкрософт, исто така, има свои различни начини за снимање на целиот веб. Како и секогаш, имаме опција да го отпечатиме екранот во PDF формат, но вистина е дека оваа опција и во овој прелистувач речиси никогаш не работела добро за мене. Не знам дали тоа е затоа што отсекогаш сум налетал на веб ограничувања, или затоа што Еџ не сака.

Ок сега инсталирајте ја горната екстензија. нема да зажалите

Снимајте во Firefox

Firefox

Ако сакаме да снимаме веб-страници како PDF датотеки во Firefox прво мора да преземеме компатибилна екстензија како PDF Mage, потполно бесплатен и доста популарен. За да го направите ова, преземете ја наставката преку вашиот официјална адреса во Firefox. Откако ќе ја инсталираме екстензијата, можеме да почнеме да работиме со неа. Имајќи предвид дека кога сме на Интернет што сакаме да го снимиме, мора да ја активираме алатката.

Кликнете на иконата PDF Mage се наоѓа во десниот агол на лентата со алатки во форма на буквите PDF и мала капа на волшебникот. Програмата ќе ја направи својата магија со автоматско отворање на PDF-сликата од снимањето на веб-страницата. Сега ни останува само да ја зачуваме датотеката и за да го сториме тоа, кликнете на икона за преземање претставена со лист и стрелка насочена надолу, лоцирана во горниот десен агол на екранот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.