Начини за правилно рестартирање на iPhone

Како да го рестартирате iPhone

Ако сакате да знаете што начини за рестартирање на iPhone постои, ви препорачуваме да го прочитате овој пост од почеток до крај.

 

Веројатно нема ништо полесно да го исклучиш мобилниот, Јаболко или не. За почеток, ако поседувате а iPhone, ќе ви биде малку полесно. Сепак, од iPhone X па наваму, процесот ќе стане малку покомплициран. 

Од таа причина, важно е да знаете како правилно да го рестартирате вашиот iPhone, со цел да се спречат идни неуспеси, и вашиот мобилен да работи како што треба.

Применлив метод за рестартирање на мобилен Apple

Исклучувањето на iPhone е лесно, а откако ќе го направите тоа вашиот телефон ќе биде целосно неактивен додека не сакате повторно да го вклучите. Сепак, има моменти кога не треба да го исклучите и наместо тоа треба да го рестартирате.

Со рестартирање, сите процеси ќе бидат затворени кои беа активни на вашиот мобилен и повторно ќе го напуштат оперативниот тим. Овој метод ќе биде особено корисен кога уредот ќе замрзне и не можете да го исклучите со конвенционалниот метод.

Начини за ресетирање на iPhone

Сега треба да знаете дека овие постапки не се компатибилни со сите iPhone модели. Следно ќе објасниме како да го рестартирате iPhone во зависност од тоа каков е вашиот моментален модел:

Модели од 5 до 6S Plus

 • Ќе мора да ги држите копчињата за заклучување заедно со копчето „Дома“.
 • Штом се појави логото на Apple, престанете да ги притискате копчињата.

Модели 7 и 7 плус

 • Притиснете го копчето за намалување на јачината на звукот заедно со копчето за заклучување на iPhone.
 • Кога ќе забележите дека се појавува логото на Apple, ослободете ги двете копчиња.

Модели од 8 до 13 Pro Max

 • Притиснете и отпуштете го копчето за зголемување на јачината на звукот на вашиот iPhone.
 • Притиснете и отпуштете го копчето за намалување на јачината на звукот на вашиот iPhone.
 • Сега притиснете го копчето за да го заклучите уредот.
 • Кога јаболкото ќе се појави на екранот, ќе биде ваше барање да престанете да го притискате копчето.

По завршувањето на процесот, ќе забележите дека вашиот iPhone повторно ќе се вклучи. ќе бидете прашани безбедносниот код на мобилниот. Откако ќе го внесете, вашиот iPhone ќе работи повторно, а во случај да сте имале конкретни грешки, веќе нема да мора да се справувате со нив откако ќе заврши ресетирањето.

Рестартирајте го iPhone користејќи дигитални копчиња

Друг начин на рестартирајте го вашиот iPhone Ќе биде преку менито преку дигитално копче. За да можете да го рестартирате мобилниот со помош на копче на екранот, мора да прибегнете кон «Помошен допир“, што е алатка за пристапност вградена во телефоните на Apple и нивните iPad.

Инструкциите што треба да се следат се следните:

Чекори за рестартирање на iPhone

 • Одете во делот „Поставки“, а потоа во „Пристапност“.
 • Сега изберете го копчето „Touch“ и на крајот „AssistiveTouch“.

Следно, ако сакате да поставите AssistiveTouch, Ќе треба да бидете сигурни дека е овозможено. Кога го користите за прв пат, стандардно ќе се појави оневозможено. Може да се активира на следниов начин:

 • Допрете на копчето „Активирај“.
 • Откако ќе го направите тоа, мора да допрете на „Прилагодување на лебдечкото мени“.
 • Ова мени е она што ги прикажува дигиталните копчиња кои потоа можете да ги доделите.
 • Во ова мени ќе се појави икона.
 • За да го ресетирате iPhone мора да имате најмалку два.
 • Допрете на симболот плус (+) што ќе се појави на екранот на вашиот мобилен телефон.

Откако ќе доделите второ копче, ќе изгледа празно. Затоа, мора да допрете на иконата и да ја изберете функцијата што сакате да ја исполни секој пат кога ќе го притиснете. Ќе добиете неколку категории и различни намени.

Во овие сценарија, ќе мора да отидете во делот што покажува „Start“ и да ја изберете опцијата што вели „Рестартирај“. Кликнете на копчето „OK“ за вашите промени да стапат на сила.

Кога сè е наместено, можете рестартирајте го вашиот iPhone користејќи го дигиталното копче што го конфигуриравте следејќи ги чекорите што ги покажуваме.

Рестартирајте го iPhone со дополнителна апликација

Конечно, ќе имате можност да го ресетирате iPhone ако користите алатка како ReibootОваа програма ќе ви овозможи да го поврзете iPhone со реши стотици проблеми кои се појавуваат на мобилниот.

За возврат, ќе ви помогне во процесот на рестартирање на iPhone во случај да се блокира. Можете да влезете во режим за обновување без прибегнување кон комплицирани методи. 

Сè што треба да направите е да продолжите да го инсталирате овој софтвер на вашиот компјутер и да го поврзете вашиот iPhone со неговиот USB-кабел. потоа на вашиот екран ќе ги добиете сите функции што можете да го завршите со Reiboot за да ја подобрите моменталната работа на вашиот iPhone.

На ист начин, можеш оставете го вашиот мобилен како фабрички ако сакате. Но, таа функција се применува само кога сакате да ги избришете сите податоци на телефонот наместо да ги ресетирате поради различни причини.

Сега што знаете како да го рестартирате iPhone можете да се опуштите. Ако не успее во секој момент, секогаш можете да прибегнете кон различните методи што ги презентираме овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.