Начини за пренос на податоци од еден iPhone на друг

Испраќајте податоци од еден iPhone на друг

Ако сте виделе дека имате потреба да се смени од iPhone но сакате да ги испратите сите податоци од вашиот стар мобилен на новиот, тогаш ви препорачуваме да ја прочитате нашата објава во која укажуваме како Пренесувајте податоци од еден iPhone на друг. 

Кога купувате нов мобилен, без разлика дали е iPhone или не, една од првите мисли што ќе ги имате е префрлете ги сите ваши контакти, видеа, фотографии итн. од вашиот стар мобилен до новиот.

Од таа причина, важно е да знаете како да ја спроведете оваа постапка. да се биде корисник на телефон на Apple. За среќа, можете да го постигнете тоа преку различни методи, што ќе го објасниме подолу.

Пренесувајте податоци од еден iPhone на друг користејќи автоматска конфигурација

Првиот метод што можете да го користите за пренос на податоци, тоа ќе биде преку автоматска конфигурација од вашиот iPhone. Само следете ги упатствата подолу:

 • Мора да ги поврзете двата мобилни телефони на истата WiFi мрежа.
 • После тоа, рестартирајте го новиот iPhone за да влезете во „Екран за добредојде“.
 • Заклучете го стариот iPhone и продолжете да го отклучувате.
 • Ќе се појави опција со порака „Постави нов iPhone“.
 • Допрете на „Отклучи“ за да продолжите и користете го стариот телефон за да го скенирате новиот.
 • Внесете ја лозинката од другиот телефон и продолжете со поставување на „Face ID“.
 • Изберете ја опцијата „Пренеси од iPhone“.
 • Двата уреди Тие мора да имаат ист оперативен систем. 

Сега ќе мора почекајте пренос на вашите податоци да биде завршен. Откако ќе забележите дека процесот е завршен, проверете дали сите датотеки се на вашиот нов iPhone.

Пренесувајте податоци од еден iPhone на друг користејќи iCloud

Друг метод што е достапен за пренос на податоци од еден iPhone на друг тоа е iCloud. Ќе можете да ги искористите резервните копии што ги користи iCloud складирајте ги сите податоци што ги сакате. Ова се чекорите:

Пренесувајте податоци од еден iPhone на друг

 • Направете резервна копија од вашиот стар iPhone користејќи iCloud.
 • Мора да внесете „Поставки“, „iCloud“, „Резервни копии“, „Направете резервна копија“.
 • Рестартирајте го новиот уред и започнете со поставувањето.
 • Пораката „Поставете го вашиот нов iPhone“ ќе се појави на екранот. Кликнете на „Продолжи“.
 • Користете го стариот мобилен за да го скенирате најновиот и тој ќе започне автоматска конфигурација на вашиот нов мобилен.
 • Поврзете го новокупениот iPhone на истата WiFi мрежа како и другиот iPhone. Направете сопствен код за пристап и допрете на „Преземи од iCloud“.

По извршувањето на сите чекори, потребно е чекате до трансферот е завршена.

Пренесувајте податоци од еден на друг iPhone со iTunes или Finder

Слично, можно е да ги пренесете податоците на вашиот нов iPhone користејќи Пронаоѓач iTunes. Инструкциите ќе бидат:

 • Поврзете го стариот iPhone со вашиот Mac со iTunes или ако не можете да користите iTunes, обратете се на Finder.
 • Направете резервна копија од стариот уред на вашиот Mac. Исклучете го телефонот и отстранете ја SIM-картичката кога ќе заврши резервната копија.
 • Ставете ја истата SIM-картичка во другиот уред. Вклучете го и сега поврзете го со Mac.
 • Завршете ја процедурата за поставување и изберете ја опцијата „Врати“ од Mac или компјутер.
 • Изберете го новиот уред и вратете го од истата резервна копија.
 • Внесете го вашиот клуч и изберете „Врати“ ако резервната копија е шифрирана и Finder побара ваша дозвола.

Имајте на ум дека некои датотеки не одговараат на резервна копија, па нема да се копираат. Затоа, ќе изгубите различни податоци.

Пренесувајте податоци од еден iPhone на друг со iCareFone

Конечно, постои четврти метод за пренос на податоци од еден iPhone на друг, и тоа ќе биде преку апликација наречена iCareFone.

Начини за пренос на податоци на iPhone

 • Преземете ја програмата користејќи ги овие врски до Mac или за Windows.
 • Откако ќе го преземете софтверот, продолжете да го инсталирате.
 • Поврзете го вашиот мобилен со апликацијата.
 • Внесете го кодот за пристап и кликнете на „Резервна копија и обновување“.
 • Изберете ги датотеките што сакате да ги префрлите.
 • Можете да направите резервна копија од фотографии, албуми, апликации, електронски книги, па дури и вашите контакти.

По завршувањето на резервната копија, ќе можете да ги видите податоците од споменатата копија на екранот.

За возврат, можете да го поврзете вашиот iPhone со iCareFone и да го изберете табот „Backup&Restore“ за да изберете од сите резервни копии што се зачувани во системот.

Можете да изберете на кој уред да се извезат датотеките, во овој случај вашиот нов мобилен телефон на Apple. Исто така, iCareFone може да ви помогне кога имате да направите резервни копии на вашите податоци без разлика на нивната големина, додека вашиот iPhone имаат доволно складирање за да можат да ги чуваат. 

Како што можете да видите, имате различни начини на Пренесувајте податоци од еден iPhone на друг. Вие само треба да го изберете оној кој е најлесен и најудобен за вас во зависност од тоа што барате. Ако ви треба дополнителна помош со други аспекти на вашиот iPhone, Ви препорачуваме да погледнете на остатокот од нашата содржина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.