Како да ги пронајдете сите слики од екранот на нашиот Mac од Пронаоѓачот

Ако обично сме посветени на пишување и имаме потреба да фотографираме слики од екранот, веројатно е дека ако не сме внимателни, нашиот Mac ќе заврши со голем број на снимања дистрибуирани од нашиот Mac. Како општо правило, освен ако не се промениме тоа, сите слики од екранот што ги земаме автоматски се зачувуваат на работната површина на нашиот компјутер.

Подоцна можеме да ги архивираме или да ги елиминираме ако веќе нема да бидат потребни во иднина. Но, ако ги чувате за да можете повторно да ги користите, може да биде малку тешко да ги пронајдете ако претходно не сме ги преименувале. За среќа преку Пронаоѓачот Можеме да ги бараме сите слики од екранот што се зачувани на нашиот компјутер.

Иако е точно дека постојат различни методи за наоѓање на сите слики од екранот, без оглед дали сме ги преименувале или не, во оваа статија ќе се фокусирам само на прикажување методот за да може да се извршуваат пребарувања на наједноставен начин: преку Пронаоѓач.

  • Прво, мора да го отворите Пронаоѓачот и да отидете во полето за пребарување. Може да одиме и директно на работната површина и да ја притиснеме комбинацијата на копчиња Command + F.
  • Следно избираме Mac, така што тој извршува пребарувања низ Mac и подоцна во полето за пребарување пишуваме „kMDItemIsScreenCapture: 1“ без наводници, така што Пронаоѓачот автоматски ќе ни ги прикажува сите слики од екранот зачувани на нашиот Mac.
  • Името со кое се зачувуваат снимањата на шпански јазик е «Слика од екранот». Оваа команда не пребарува според името на датотеката, туку според методот што се користи за нејзино генерирање.

Ако сакаме да ги избришеме сите или дел од сликите на екранот што Пронаоѓачот ни ги покажува по извршувањето на пребарувањето, треба само да ги избереме и да ги испратиме до корпата за отпадоци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.