Најдобрата алтернатива на Stage Manager е апликацијата Shortcuts за Mac

Менаџер на сцената

На 6 јуни Apple го претстави macOS Ventura и меѓу постоечките новитети е Менаџер на сцена. Тоа е новиот начин на управување со различните постоечки прозорци на нашиот Mac.За да можеме да ја тестираме оваа нова функционалност, мора да бидеме програмери и официјално. Односно, регистрирани во проектот што Apple го има за нив. Во моментов сме во бета фаза, го тестираме оперативниот систем. Доколку не сакате да чекате да излезе конечната верзија, има неколку алтернативи, но една од најдобрите и најпристапните е онаа што ја поседува самиот Apple. што се кратенки

Кратенките на Apple за Mac ни дозволуваат да ги контролираме прозорците. Треба само да ја стартуваме апликацијата и да покажеме на копчето + за да можеме да додадеме нова кратенка. Работи на сличен начин како тоа го прави на iPhone, па доколку се сомневате можете да ги консултирате креираните детали во овој блог пост. Едно нешто што треба да го имаме на ум е дека апликацијата за кратенки штом се создаде и стартуваше, ќе работи автоматски, па затоа е важно да „губите“ малку време за да го направите тоа добро и пред се обмислено. Лесно е да се верува во ваков тип на задачи дека имаме сè добро направено, но во моментот на вистината сфаќаме дека не сме ја постигнале целта и дека кратенките не го прават она што го сакаме. Затоа мора добро да знаете што правите и да проверите пред да го користите.

можеме да го имаме следниве опции во апликацијата:

  • премести прозорец
  • Променете ја големината

Овие можеби се најпрактичните и оние што најмногу ги користиме секојдневно, бидејќи сите знаеме дека работата со поделен екран и имањето две или повеќе апликации е луксуз, а уште повеќе ако можеме автоматски да го поставиме позицијата на секој од нив. Горе, лево... Но и ние можеме определи ги координатите каде ги сакаме прозорците.

  • Најдете прозорци
  • апликации за поделен екран

Сè е прашање на обид и гледање што жПостојат алтернативи за Sage Manager што сè уште не е пристигнато и дека дури и ако пристигне, можеби нема да можеме да го имаме бидејќи не го поддржува ажурирањето на macOS Ventura.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.