Најдобрите планински позадини за Mac

MacOS Mojave е сè уште достапен за преземање од Apple

Оваа слика ќе ви звучи познато. Ова е тапетот што Apple го избра за верзијата на macOS Mojave. Тоа е добра претстава за она што не очекува во оваа статија каде што можете да најдете многу добри планински позадини. Иако е вистина дека оваа слика припаѓа на пустината Мохаве и дека се дини, нема да ми кажете дека не може да биде совршено репрезентативна, бидејќи ме потсетува на планина. Се надевам дека многу ќе уживате во содржината и запомнете дека ако барате добра позадина, секогаш имате неколку претходни написи каде што можете да ги најдете 50 најдобри позадини или избега внатре некои од овие плажи. 

Би можеле да започнеме со некои од средствата кои Apple се користи за нивните оперативни системи. Некои од нив имаат планини за протагонисти. Следно, ви го оставаме оној што се користеше за macOS El Capitan. Како што можете да видите во позадина каде, иако главниот лик не се исклучиво планините, ние можеме да ги цениме и можеме да ја видиме нивната величественост. Со ѕвезденото небо, ве поканува да ја поминете ноќта таму размислувајќи за неизмерноста на природата и не потсетува колку сме мали.

Друга верзија што Apple ја користеше за позадина на macOS El Capitan Тоа е оној што ви го оставаме следниот. Одиме од ноќ на ден, но со иста убавина. Овој пат имаме слика на планина која се чини невозможно да се искачи поради нејзината вертикалност и која на нашиот Mac му дава допир на бесмртност.Со таа планина која се чини дека доминира со сè и која се чини дека е со нас од почетокот на деновите. Што патем, ако не сте знаеле, мислам дека е така, Ел Капитан е планина која се наоѓа во природниот парк Јосемит, друго име избрано за еден од оперативните системи на Apple што ќе го најдете подолу.

Тапет Ел Капотан

Потоа ви ја оставаме позадината што ја користеше Apple за својата верзија MacOS Сиера. Снежни планини со сонце што тивко ги удира. Се обидувам да знам дали е изгрејсонце или зајдисонце. Се обложувам на второто, но тешко е да се каже со толку близок удар. Овој е фокусиран на планина и искрено верувам дека е тотален успех.

Тапет на Сиера

Исто како и неговиот помал брат, така да се каже, дното на macOS Висока Сиера се фокусира и на планините. Но, овој пат имаме поотворена слика, која вклучува многу повеќе елементи во мапата.Имаме езеро, многу дрвја и секако планини. Тие изгледаат како првите снегови кои почнуваат да паѓаат наесен во тој крај. Неверојатни бои на оваа слика типични за најфотогеничната сезона од сите. Тапет достоен за уживање секогаш кога ќе се стави на Mac.

Позадина за висока Сиера

Сега со нас ја имаме верзијата на macOS Yosemite. Во чест на природниот парк кој се наоѓа на истокот на Сан Франциско, во Калифорнија, САД. Тој беше прогласен за светско наследство од УНЕСКО во 1984 година и исто така беше првиот парк уреден од федералната влада на Соединетите држави. Патем, ако сакате фотографија, ќе знаете дека еден од татковците на модерната фотографија, Ансел Адамс, го фотографирал паркот во многу наврати. Вреди да се видат вашите слики. Всушност, ќе оставам неколку од нив во овој пост, бидејќи иако се во црно-бело, ќе ја видите силата што ја имаат и секако реалноста на нив. Без компјутерски измени, се развива само во темна просторија со високо усовршена техника.

Јосемитска позадина

Јосемит од Ансел Адамс. Чувајте го вашиот ум отворен и немојте да мислите дека тоа што се црно-бели не се прекрасни. Ќе ви се допадне неговата верзија на Ел Капитан. Ако добро ја анализирате сликата, ќе видите како со помош на камера со многу помала технологија од сегашната, можела да ги сними сите светла и сенки на долината. Понатаму, нема ниту еден пиксел од сликата што нема информации. Сè има свој детал, дури и најдлабоката сенка. Неверојатно е да се види сликата.

тапет Капетанот од Ансел Адамс

Ансел Адамс Јосемит

Со оглед на сликите дека Apple користел планини во своите оперативни системи, ќе преминеме на друг избор на тапети кои можеме да ги користиме за нашите Mac компјутери. 

Започнуваме со тапет кој, иако нереален, не е ништо помалку спектакуларен и ќе изгледа одлично како тапет на нашиот компјутер. Полни со планини кои се протагонисти на овој блог пост, имаме се што треба да собере добра позадина на работната површина. Убавина, сила и пред се простори така што нашите икони од програмите или датотеките што ги користиме секојдневно ќе можат да се видат без проблеми. Пејзаж кој Посакувам да можам да гледам секое утро кога ќе ги отвориш очите.

Позадина на планините на Мак

Со следнава позадина или слика за вашиот Mac, ќе сакате да ја затворите и да одите на патување. Е неверојатно место и тоа сигурен сум дека ќе го искористиш за да видиш како изгледа како позадина. Веќе ви кажувам дека е импресивен и дека е еден од моите избрани, особено за оние сезони во кои се ближат празниците. Ме мотивира да можам да имам за цел да излезам од монотонијата и да сакам да барам нешто друго. Овој пејзаж ме транспортира и ме води до апсолутна среќа.

Планинска позадина за Mac

Се прашував дали да ја вклучам следнава слика. Но морам да го направам тоа. Ако ја имаме верзијата на планината Ел Капитан како позадина на macOS и ја имаме верзијата на големиот Ансел Адамс, зошто да не ја имаме верзијата на планината среде зима? Треба да се стави, се соочуваме со слика која ни ја прикажува долината со сета нејзина убавина и суровост на зимската сезона.

снежен капетан

Следните две тапети се од, веројатно од трите најпознати планини на планетата. Најмалку три од најпознатите. Првиот од нив планината Фуџи. Највисокиот врв на островот Хоншу и во цела Јапонија, со 3776 метри надморска височина. Се наоѓа помеѓу префектурите Шизуока и Јаманаши во централна Јапонија и западно од Токио. Втората одговара на највисоката планина во светот. Еверест, со надморска височина од 8848 метри, се наоѓа на азискиот континент, на Хималаите, поточно во подпланинскиот венец Махалангур Химал. Конечно онаа која за мене е една од најубавите планини што постојат. Матерорн. Се наоѓа на Алпите, меѓу Швајцарија и Италија. Голем, речиси симетричен пирамидален врв чиј врв е 4.478 метри.

Фуџи

вечен

Матерхорн


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.