Најдобри кратенки за тастатура macOS Finder

Лого на наоѓачот

Уште еднаш се вративме да зборуваме за саканите (од некои) и омразените (од многу други) кратенки на тастатурата. Ако успеавте да се навикнете и запаметите некои кратенки на тастатурата достапни во апликациите што најмногу ги користите, сигурно сте забележале како вашата продуктивност е подобрена.

Ако не, денес повторно инсистираме со нова листа на кратенки на тастатурата, овој пат за Пронаоѓачот, истражувачот на датотеки macOS. Претходно, зборувавме за кратенки на тастатурата за исклучување, рестартирање и заспивање на нашиот компјутер, од најдобри кратенки достапни за Excel, за апликација podcast, апликацијата МапиДа Епл книги...

Апликации за пронаоѓач

Ако редовно го користите Пронаоѓачот повеќе отколку што би сакале, веројатно е со кратенките на тастатурата што ви ги прикажуваме подолу, можете намалете го времето на употреба што го поминувате со оваа апликација за управување со датотеки. Препорачаната работа, со цел да се навикнете да ги користите (и евентуално да ги запаметите) е да ги испечатите и да ги поставите покрај мониторот за да ги имате секогаш при рака.

 • Команда ⌘ + D: Креирајте копија од избраната датотека.
 • Команда ⌘ + E: Исфрлете го избраниот волумен или погон.
 • Команда ⌘ + F: Започнете со пребарување во центарот на вниманието.
 • Shift + Command ⌘ + C: Отворете го прозорецот за компјутер
 • Shift + Command ⌘ + D: Отворете ја папката Desktop
 • Shift + Command ⌘ + F: Отворете го неодамна креираниот или изменетиот прозорец со датотеки.
 • Shift + Команда ⌘ + I: Отворете iCloud диск.
 • Shift + Command ⌘ + L: Отворете ја папката Преземања.
 • Shift + Команда ⌘ + N: Креирај нова папка.
 • Shift + Command ⌘ + O: Отворете ја папката за документи.
 • Shift + Command ⌘ + P: Сокриј го или прикажи го панелот за преглед.
 • Shift + Command ⌘ + R: Отворете го прозорецот AirDrop
 • Команда ⌘ + J: Покажете ги опциите за приказ на Пронаоѓачот.
 • Команда ⌘ + N: Отворете нов прозорец Пронаоѓач.
 • Команда ⌘ + 1: Покажете ги елементите на прозорецот Пронаоѓач како икони.
 • Команда ⌘ + 2: Покажете ги ставките во прозорецот Пронаоѓач како список.
 • Команда ⌘ + 3: Покажете ги елементите на прозорецот Пронаоѓач во колони.
 • Команда ⌘ + 4: Покажете ги елементите на прозорецот Пронаоѓач во галерија со преглед.
 • Команда ⌘ + стрелка надолу: Отворете ги избраните елементи.
 • Команда ⌘ + Контрола + стрелка нагоре: Отворете ја папката во нов прозорец.
 • Команда ⌘ + Избриши: Испратете ја датотеката до ѓубрето.
 • Shift + Команда ⌘ + Избриши: Испразнете го ѓубрето.
 • Опција + Shift + Команда ⌘ + Избриши: Испразнете го ѓубрето без да се прикаже полето за потврда.
 • Опција + Зголемување / намалување / намалување на јачината на звукот: Покажете ги преференциите на звукот.

Овие кратенки на тастатурата тМожеме да ги користиме и на работната површина на Mac.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.