Најнови надградби на Lightroom 6, вечна верзија на лиценцата на уредникот на фотографии

За неколку месеци ќе ја види светлината, Спална соба 7, новата верзија на програмата Adobe Photo библиотеки и уредување. Во претходната статија ви кажавме за вестите што момците од Adobe ги презентираа до денес во врска со нивната нова верзија, со број 7 што ќе го видиме во наредните месеци. Првата разлика што ја откриваме е да се има само системот за плаќање на претплата. Сега нема да биде можно да се плати износ и да се купи програмата засекогаш. Па, точно е дека. претплатата ви овозможува секогаш да ја имате најновата верзија на системот, со најновите новости. 

Но, напротив, ако сите програмери ја изберат оваа опција, корисниците треба да изберат каде ќе ги потрошат нашите заштеди, освен ако не се посветиме професионално на фотографијата. Денес, Lightroom 6 е ажуриран во верзија 6.13. Во оваа верзија, бројот на камери се ажурира дека апликацијата поддржува:

 • Канон EOS M100 (прелиминарна поддршка)
 • Casio EX-ZR4100
 • Casio EX-ZR5100
 • Фуџифилм X-E3
 • Nikon D850
 • Олимп ОМ-Д ЕМ-10 Марк III
 • Samsung Галакси S8
 • Samsung Galaxy S8 +
 • Sony RX0 (DSC-RX0) (вклучен само профил на Adobe Standard)
 • Sony RX10 IV (DSC-RX10M4) (прелиминарна поддршка)

исто така, инкорпорирани се информации од повеќе од 30 објективни профили, вклучувајќи ги и оние за iPad Pro 2017 година.

Но верзијата 6 ќе престане да се ажурира од 1 јануари 2018 година. Затоа, ако користиме камера која не е поддржана од апликацијата, таа може да не ги чита датотеките RAW. Во тој случај, тие прво мора да се претворат во формат DNG. Оттогаш, вестите ќе бидат вклучени во верзијата 7, претставена минатата недела како Lightroom Classic CC. Оваа апликација е во комплет со Криејтив Облак, по цена од 11,99 € / месец.

Adobe направи грешка за која се извини. Првично, на корисниците на верзијата 6 им беше дозволено да ја тестираат верзијата 7. Поради грешка во програмирањето, таа ја замени верзијата 6 со 7. По грешката, корисниците сега можат да ја тестираат верзијата 7.0.1 без да ја избришат верзијата 6.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.