На слики: Mac Pro тркала: Луксуз премногу скап

Mac Pro тркала

Кога Мек ПроЕдна од работите што најмногу изненади е цената на компјутерот. Гледајќи ги карактеристиките, може дури и да помислиме дека тоа е „нормално“. Тоа изненадување го надмина само цената на некои од неговите додатоци, како што се тркалата на неговата основа. Сега можеш купете го комплетот по цена од 849 €. Веќе има слики кои ни покажуваат дека тие се луксуз.

Комплет тркала Mac Pro изгледа како луксузен производ во споредба со скапоцен камен.

Веќе се појавија првите слики од комплетот за тркала што Apple го продава за Mac Pro.Секако изгледа дека купувате скапоцен камен. Не само заради цената, која се наоѓа на 849 на шпанската веб-страница (700 американски долари), туку затоа што ви ги испраќаат како да се нешто друго.

Ние не излегуваме од колосек. Мора да ја видите реалноста тие се само тркала. Точно е дека тие ќе поддржат и транспортираат цел Mac Pro, но сепак се само тркала. Дека ќе се извалкаат и дека откако ќе ги поставите на место, веројатно повеќе нема да го поместувате вашиот компјутер.

Комплетот доаѓа во кутија и хексадецимален бит од 1/4 до 4 мм, но Apple ви кажува дека тоа ќе биде потребно. користете дополнителни алатки. Неверојатно е!

на нерѓосувачки челик и гумени тркала обичај дизајниран го олеснува преместувањето на вашиот Mac Pro, без разлика дали го лизгате од под работната маса или околу вашата работна соба.

Потребна е инсталација. Вклучен е хексадецимален комплет од 1/4 до 4мм, но може да се користат дополнителни алатки. Заменувањето на стапалата на Mac Pro со тркала додава поголема висина на рамката.

Ако пристапите до веб-страницата на Apple, можете да го имате дома следната недела. Не мислам дека ќе остане без залиха, бидејќи искрено цената изгледа крајно претерана и претпоставувам дека луѓето што ја купуваат, тоа е затоа што им преостануваат пари. Јас сè уште не би ги купил. Мислам дека има и други решенија за да може да се движи Mac Pro околу вашиот дом или работа.

849 евра за овој комплет што не ги користите ниту за да се преместите сами?

Кој и онака постојано преместува десктоп компјутер? Тоа е дека има работи што јас не ги разбирам и никогаш нема да ги разберам. Ако треба да се движите со компјутерот, купуваш лаптоп, не кула. Исто така, ако го преместите, мора да го поместите и екранот, каблите ... итн

Но, еј, јас нема да бидам јас, сега ќе го расплакам небото за некој производ на Епл кој Да го сметаме за претерано. Не само во однос на цената, туку и во однос на екстраваганцијата.

Секој прави што сака со нивните пари и нема да дојдам да кажам што има секој да купи. Затоа што она што за мене изгледа екстраваганција, за друг можеби е потребно и обратно.

Но, нема да ми одречеш да платам плата за 4 тркала, не е срамота. Не ми е гајле дали материјалите се врвни или дали дизајнот е неверојатен. Во други продавници ви продаваат решенија за да можете да го преместите компјутерот од едно до друго место во куќата, за цената на вредноста на кутијата каде што комплет оди до оние на Apple.

Ми се допаѓаат производите на Apple и мислам тие се полни со квалитет. Маки, Мислам дека тие се најдобрите компјутери, тоа не значи дека macOS е најдобар, само велам дека тие се добро изградени и дека симбиозата помеѓу хардверот и софтверот е прекрасна. Истото се случува со iPad, iPhone, AirPods ... итн. Но, четири тркала? На 849 евра? Овие тркала вредат повеќе од оние на мојот автомобил и сигурно повеќе од еден купувач на овој комплет потроши и помалку на своето возило.

Биди така, ви ги оставаме сликите од овој комплет толку посебен за Mac Pro, што сигурно има разлика со другите тркала, особено во цената.

Mac Pro тркала

Шестоаголно парче за тркала Mac Pro

Mac Pro 2 тркала

Кутија за комплет за тркала Mac Pro

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Раул dijo

  „Епл“ веќе со години ја губи контролата врз цената на одредени работи (цената на самиот „Мак про“, без да оди понатаму), но овој комплет е веќе непропорционален и апсурден.

 2.   Флеш dijo

  Прекумерно, но еј, да се биде ексклузивен дизајн (и не само за визуелна, туку и за машинска обработка) вреди за тоа што вреди.
  Направете обичај парче направено за вас и тоа е она што го имате. Ова е масовен малцински производ. Мора да го разберете така, а исто така да го споредите со Dell Starion, HP Workstation или Think Station и ќе паднете на газ и ќе започнете да мислите дека MacPro е дури и ефтин.
  Од друга страна, тоа не е вежба, за DIY неофити, тоа е специјален клуч за завртките на ногата и ги менува за тркалата.

 3.   Педро dijo

  Супер Про тркала, за супер Про компјутери, за супер Про луѓе. Не го критикувам. Има луѓе кои трошат многу на часовник, кошула или автомобил, но тоа ме боли. Ме поттикнува затоа што сум мало студио кое повеќе од 25 години користев опрема од Епл (про опрема) и секако имам оставено паста на нив, но 6500 € за влез, 7300 ако сакате тркала (да се ослободите од тоа) изостави секој што не е голема компанија или некој со премногу пари. „Компјутерот за секого“ најави уште во 90-тите години. Кој ве видел, а кој ве гледа