Недела на WWDC, iMac Pro, HomePod и многу повеќе. Најдоброто од неделата сум од Мек

Оваа недела несомнено е обележана со главниот збор на Епл одржан во Центарот за конвенции Мекенери во Сан Хозе, минатиот понеделник, 5 јуни. Од официјалната потврда на Apple за главниот WWDC, гласините и протекувањето не престанаа да пристигнуваат за тоа што можеме да видиме, а што не, сега помина главниот збор и конференциите што се одржуваат за програмерите и во следните денови. Во текот на целата недела видовме добра вест во опсегот на Mac, нов 10,5-инчен iPad Pro и особено HomePod домашен звучник дизајниран од Apple кој содржи A8 процесор внатре. Покрај целиот подобрен и нов хардвер, видовме и подобрувања во macOS High Sierra, iOS 11, watchOS 4 и tvOS.

Одиме по делови и како што сме сигурни дека повеќето од присутните ги знаат вестите презентирани од момците од Купертино во овогодинешниот WWDC, започнавме со theубопитниот и оригинален подарок што Епл им го направи на присутните, а Јакната на Леви е прилагодена за таа пригода и игличките.

На обновените Macs можеме да истакнеме iMac Pro, вистински astвер од ваков вид и убедливо најмоќната работна површина денес на Apple. Оваа опрема е наменета за професионалци и нејзината основна конфигурација започнува од 4.999 долари, па затоа не сакаме ниту да го замислуваме најмоќниот модел. Се разбира, се соочуваме со компјутер кој има брутални спецификации.

Што се однесува до новиот производ претставен од Apple, HomePod, можеме да кажеме дека ни се допаѓа доста. Првите впечатоци се прилично добри и цената може да биде единствениот проблем за голем дел од корисниците Но, кој ги разбира и купува овие типови звучници, знае дека тие не се баш ефтини.

Конечно, не можеме да ги оставиме настрана нашата macOS висока Сиера. Ова нова верзија на оперативниот систем за Mac Веќе е во рацете на развивачите и наскоро ќе ја имаме на располагање јавната бета верзија за оние кои сакаат да ги пробаат и да ги видат сите нови функции што се додадени. На интернет ќе ги најдете останатите информации за тоа што се случи изминатиот понеделник, 5 јуни, бидејќи има многу новости за WWDC, хардверот и софтверот презентирани од Apple.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.