Некои корисници имаат падови на системот по надградбата на macOS Catalina 10.15.4

Мек во црно

Ретко се случува, но вистината е дека секој пат го ажурирате фирмверот на уредот, ризикувате да имате проблем во процесот на ажурирање, поради прекин на струја или грешка во тврдиот диск, со фатални последици.

Исто така е можно вашата машина да не ја сака новата верзија на оперативниот систем, бидејќи има такви грешка во кодот што и се случило на компанијата и од која било причина вашиот уред ја открива оваа „бубачка“. Се чини дека ова е токму она што се случува со добар број на корисници по ажурирањето на нивниот Mac на macOS Catalina 10.15.4.

Се чини дека macOS Каталина 10.15.4 содржи грешка во кодот и руши некои Macs. Не е за вознемиреност. Не станува збор за општа грешка, туку за „бубачка“ со мал код што предизвикува дека во одредени особено околности, може да се сруши или рестартира вашиот iMac или вашиот MacBook без претходно известување.

Значи, ако ова веќе ви се случило во последните неколку дена, не грижете се дека не е грешка во хардверот. Вашата опрема работи совршено. Сигурно дека еднаш откриениот Apple брзо ќе го реши со ново ажурирање на macOS.

Се чини дека закачувањето на компјутер се случува кога корисниците се обидуваат да пренесат големи датотеки. SoftRAID објави што е грешка во кодот и вели дека соработуваат со инженерите од Купертино за да го поправат во ново ажурирање на macOS 10.15.5 или решение.

Некои корисници доживеаја и падови кога се обидоа да ги активираат кога се во режим на мирување, кога страдаат од слика на екранот кернелот и рестартирање на логото на Apple. Континуирано „вртење нагоре“ и „вртење надолу“ се откриени и на некои надворешни хард дискови поврзани со Mac во мирување, што може да го оштети уредот за складирање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.