Некои од новите MacBook Pro со M1 Pro и Max се рестартираат кога гледате видеа на YouTube

MacBook Pro 2021 година

Тоа може да биде вообичаено дека има грешки во новообјавените уреди или во оперативните системи под исти услови. Не е пожелно, но сигурно никој не е ослободен од тоа да се случи. Но, она што се случува со одличната машина штотуку лансирана од Apple, како што е MacBook Pro, не е ниту пожелно ниту очекувано од кој било корисник (добро, сигурно некој го сакаше тоа). Но, постојат. Некои сопственици предупредуваат на Важни неуспеси при репродукција на видеа со максимален квалитет преку Youtube.

Иако со YouTube се чини дека врската и неуспесите не се од сега, мораме да кажеме дека оваа што се случува е малку алармантна. Иако има проблеми со Safari, Јасно е дека станува збор за софтверски конфликт, но обидот за репродукција на видео вклучува рестартирање на компјутерот, работата веќе не е толку јасна.

Некои сопственици на MacBook Pro од 14 и 16 инчи имаат искусено неуспеси на јадрото кога гледате HDR видеа од YouTube, според низа поплаки на форумите на специјализираниот медиум MacRumors.

На пример, корисник на списание и читател Cababah: „Гледањето видео на YouTube HDR во Safari и потоа лизгањето низ коментарите резултира со грешка во јадрото на macOS Monterey 12.0.1. Гледањето на YouTube на цел екран и потоа излегувањето од режимот на цел екран, исто така, може да предизвика грешка и може да влијае главно на машини од 16 GB, иако може да бидат засегнати и моделите од 32 GB / 64 GB.

Други читачи на MacRumors Тие можеа да ја повторат грешката, која се чини дека се појавува откако гледале некои видеа на YouTube. Репродуцираме некои од коментарите што може да се прочитаат:

  • Ми се случува и мене, 4K HDR видео на YouTube во Safari. По затворањето на репродукцијата на цел екран, Mac целосно се исклучува и се рестартира. М1 Про 16. Можам да го натерам да го прави тоа цело време
  • Ја добивам истата грешка под исти услови, репродукција на YouTube 4K HDR во Safari / Chrome. Отпрвин мислев дека можеби е грешка на Chrome, но потоа падна и во Safari. Го користам Monterey 12.0.1, 1-инчен M16 Max со 32GB RAM. Сè уште не сум ги пробал решенијата. Мислам дека треба да го сменам не сум сигурен

Некои сопственици на MacBook Pro шпекулираат дека се работи за проблем со декодирањето на AV1, но сè уште не е јасно што е конкретниот проблем или дали е нешто што може да се поправи со ажурирање на софтверот. Не сите страдаат од истиот проблем.

Она што се знае е дека ​MacOS Monterey‏ 12.1 бета верзијата може да го реши проблемот, бидејќи некои корисници известуваат за подобрени перформанси по надградбата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)