Некои силикон на Apple не се ажурираат на macOS Monterey 12.1

Монтереј 12.1

Никој не е совршен, а уште помалку Apple, тоа им е јасно дури и на најрадикалните обожаватели. Една од главните карактеристики на компанијата е секогаш да размислува за тоа како корисниците можат да го извлечат максимумот од своите уреди на Apple и секогаш да се грижат за безбедноста на податоците што ги содржат.

А тоа се постигнува само со лансирање на постојани ажурирања на неговиот софтвер, секогаш додавајќи нови функции и поголема безбедност секој пат кога ажурирате уред на Apple. Но, без разлика колку прво се испробуваат, понекогаш некоја бубачка ќе се „прикрие“ во овие ажурирања. Се чини дека некои Mac со M1 процесор не се ажурираат на новата верзија macOS 12.1 објавена пред неколку дена ...

Истата недела, Apple објави нова верзија на macOS Monterey, на 12.1. До тука се е нормално. Уште едно. Но, факт е дека некои сопственици на новите Mac со M1 процесор се појавуваат на мрежата дека не гледаат можност за ажурирање на нивната опрема преку OTA. Чудно, чудно.

Се чини дека некои корисници на Mac со M1, M1 Pro или M1 Max процесори Тие не ја гледаат опцијата за ажурирање на нивните уреди кога ќе влезат во „System Preferences“, а потоа во „Software Update“.

Тоа е најчестиот и најудобниот начин за ажурирање на вашиот Mac, односно ако немате «автоматско ажурирање»На вашиот уред, што е најдоброто нешто што може да се направи. Така, секогаш ќе го имате со најновата верзија на macOS објавена од Apple.

До овој момент, Apple сè уште не го препознал проблемот. Но, не се сомневаме дека наскоро ќе го поправи. Во меѓувреме, единственото решение за ажурирање на Mac-ите кои го имаат овој проблем е да влезат во режим за обновување и повторно да го инсталираат macOS, а со тоа ќе се преземе најновата верзија на оперативниот систем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хулио dijo

  Мене ми се случува, не добивам ажурирање, имам MacBook Pro од 14 инчи и нема шанси.

  1.    Тони Кортес dijo

   Не се грижи. Како генерализиран случај, сигурно Apple ќе го реши наскоро. Веднаш штом ќе се реши ќе ве известиме.

   1.    Хулио dijo

    Благодарам

 2.   Hummer dijo

  Вклучете ја алатката „Оптимизација“ на CleanMyMac, потоа проверете двапати дали има ажурирања на системот и таа ќе работи.

 3.   Алексеј dijo

  Постои многу поедноставен начин.
  На CleanMyMac, извршете скенирање и отстранете го ѓубрето што ќе го најдете. После тоа, вашиот Mac ќе го најде ажурирањето и ќе го инсталира нормално.

бул (точно)