Неколку апликации имаат проблеми со системот macOS High Sierra и APFS

Промената на датотечниот систем од HFS + во APFS претставува значителен предизвик за Apple. Во повеќето случаи, корисникот не се соочува со проблеми, ако не и напротив. Системот работи непречено и подобрувањата во копирањето на датотеките или во почетокот на системот им оставаат повеќе од задоволни на корисниците. Да не заборавиме дека тимовите со SSD-дискови мора да го променат целиот формат на датотека без да го променат изгледот на нашиот тим. Но, не е сè на задоволително ниво. Апликациите на Adobe имаат бројни проблеми со најновиот систем на Apple.

Зборуваме Autocad, Illustrator CC и Acrobat Reader. Се чини дека проблемот не е macOS Висока Сиера, ако не APFS-датотечниот систем. Adobe од своја страна објави лепенка со мешани резултати, без да најде конечно решение.

Autocad во верзија 2017.0, тотално е некомпатибилно со macOS High Sierra што работи во формат APFS. Спротивно на тоа, неодамнешната верзија 2017.2 поддржува HFS + и APFS, но сепак треба да ги поправи грешките со нечувствителност на букви.

По консултација со техничката служба на компанијата, тие ни велат дека претходните верзии, 2015 и 2016 година, не се подготвени за macOS High Sierra и барем засега, тие не планираат да издадат ажурирање за поддршка на тековниот оперативен систем.

Корисниците на Илустратор CC пријавете проблеми во датотечниот систем APFS. Како и програмата за дизајн на Adobe, главните проблеми се јавуваат со големи и мали букви. Другите корисници зборуваат за проблеми со започнување на апликацијата, отворање датотека или создавање документ. Компанијата зборува за ажурирање што е на пат, без да биде презентирано од моментот на пишувањето. Повремено, некои корисници пријавуваат проблеми со неподдржани графички процесори.

Конечно, долгогодишниот читач на PDF и уредник Acrobat Reader, претставува проблеми кога избирате ставка во паѓачкото мени и ја отворате со Преглед. Ако дејството е направено обратно, од Преглед до Acroba Reader се случува истото. Ова дејство е потврдено во macOS Сиера и проблемот не се појавува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хуањо dijo

  Преземав неколку апликации на Adobe. Во моментот во режим на тестирање. Тие не можат да се ажурираат. Ажурирањето е оневозможено во сите програми. Датотечниот систем е APFS.

  Дали тоа може да биде причина?

  Поздрав.

 2.   Мигел dijo

  Здраво, јас сум Мигел.
  Имав неколку проблеми со системот Apple APFS. Мислам дека главните и сенките на овој нов датотечен систем не се добро изброени, а особено „сенките“.
  Како резултат на тоа, излезе на виделина дека при претходните преземања две апликации може да бидат заразени со вирус (OSX Proton), едната е Фолкс, а другата Елмедија плеер (според вашиот напис, јас сум редовен читател на вашата страница) оној на Фолкс, го имав инсталирано и работеше добро, и го преземав кога ова излезе на виделина. (Не знам дали би рекол вирус). Јас го форматирав Mac со OSX 10.13 (APFS) имајќи и камп за подигање:

  Прво, не можев да ја отстранам партицијата BootCamp (App BootCamp / Избриши ги Windows) APFS не препознава дека има партиција BootCamp.
  2º Кога сакате повторно да го инсталирате Mac од нула со USB (притискање на Alt). USB-то не може да го стартува системот за инсталација.
  3º А «костен пилонга» примената на «Утилидад де Дискос» е хаос што го има со големи и мали букви.

  На кратко, многу чудна работа, ова од APFS. Што ако ... Што ако ... дека системот ќе оди без проблеми, но ... има одредени работи малку чудни.

  Што мислиш? Подобро да се вратиме на 10.12.6 и да почекаме? Патем, кога инсталирате од нула или ажурирате, ако системот открие дека имате SSD, по дифолт го конвертира / пренесува датотечниот систем во APFS, да или да, тоа не дава избор, дури и ставање Плус со регистар.

  Честитка.