Повеќе корисници пријавуваат грешка на фирмверот при инсталирање на macOS High Sierra

Се чини дека неколку корисници пријавуваат проблеми при инсталирањето на новата macOS High Sierra и се појавува грешка при ажурирање на фирмверот. Не ги разбираме многу добро причините за оваа грешка бидејќи не е нешто што им се случува на сите корисници, туку првите индикации укажуваат до некомпатибилност со новиот формат APFS и овие SSD-дискови. 

Ажурирањето започнува нормално на овие компјутери, а потоа покажува грешка како што е прикажано на сликата што можеме да ја видиме во заглавието на овој напис - на корисникот Озирис - и целиот процес запира. Грешката е јасна: не успева при „проверка на фирмверот“.

Се чини дека има голем број на Mac кои имаат дискови со проблем со некомпатибилност и на овие се додава список што производителот OWC објави слични проблеми, овие се:

 • MacBook Air (11 инчи, средина 2013)
 • MacBook Air (13 инчи, средина 2013)
 • MacBook Air (11 инчи, почетокот на 2014 година)
 • MacBook Air (13 инчи, почетокот на 2014 година)
 • Mac Pro (крајот на 2013 година)

Неколку корисници тврдат дека ги немаат инсталирано овие дискови на Mac и дека ја имаат истата грешка за време на ажурирањето. Во секој случај единственото нешто што можеме да го направиме е користете партиција за враќање, резервна копија или директно преземете macOS преку WiFi, но малку друго. Она што е очигледно е дека ако не успее да го ажурира фирмверот, не можеме да ја ажурираме верзијата и единствениот лек засега е да чекаме лепенка или ажурирање од Apple. Нема да останеме без Mac во претходната верзија на macOS, во овој случај macOS Sierra.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

48 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хок dijo

  Имам iMac 27 ″ i7 доцна 2009 година со 500 GB WD Blue SSD и ми ја дава таа грешка при ажурирање во High Sierra, се обидов неколку пати и ништо

  1.    Едилберто dijo

   Здраво, јас сум корисник на MacBook Pro, инсталирав macOS High Sierra и се што е нормално, го оставив да стори сé, само отидов да спијам и кога ќе се разбудам добивам порака за грешка и ми вели, рестартирај, го правам тоа сега, мојот Mac не поминува покрај почетокот на делот, вчитува малку црни букви и се рестартира само по себе, а потоа се појавува порака дека има грешка при стартување, почекајте неколку секунди и вратете се, го правам продолжува да се случува целиот процес и истото што морам да го направам или што можам да направам

 2.   Елваро Августо Касас Валес dijo

  ВНИМАВАЈТЕ дека не се оние кои имаат, случајно, ваком графички таблет, не знам дали сум го спомнал тука, но ако тие се ажурираат на висока сиера, wacom има возачи без ажурирање и до крајот на октомври ништо .

 3.   Луис Васкез Ц. dijo

  Ми даде уште една грешка ..

  "Грешка во Com.apple.DiskManagemwnt 0",

  Јас го однесов во техничка служба и им се случува исто, ќе се обидам да го инсталирам од 0.,

 4.   Хуан Ма Нориега Кобо dijo

  За среќа, поминав доволно на темата. Подобро почекајте

 5.   Алберт Малага dijo

  Кога го ажурирате, последниот екран останува празен и не се рестартира, се претпоставува дека е добро инсталиран. Треба да го притиснете копчето за исклучување и повторно да го вклучите ...

 6.   Исак Фусте Санц dijo

  Здраво на сите…
  Оваа грешка ми се случува во мојот MBP од средината на 2010 година, со Samsung SSD.
  Јас го инсталирав SSD-уредот наместо CD-уредот.

 7.   Исак Фусте Санц dijo

  Здраво на сите…
  Оваа грешка ми се случува во мојот MBP од средината на 2010 година, со Samsung SSD.
  Јас го инсталирав SSD-уредот наместо CD-уредот.
  Сигурно Apple ќе го реши, како и секогаш ...

 8.   Јован dijo

  Здраво на сите.
  Истата грешка како онаа пријавена од Озирис.
  Имам iMac 27 од крајот на 2009 година.
  Честитка.

  1.    Карлос dijo

   Јас ја имам истата опрема и истиот проблем со клучните 240 GB GB.
   Ми се чини дека ќе се вратам во Сиера и од Сиера ќе го ажурирам тоа е мојот најдобар план

 9.   Хозе Хуртадо dijo

  Имам iMac 27 i7 кон крајот на 2009 година на кој го заменив DVD-то со клучни 240 GB. Првиот пат кога се обидов да го ажурирам ми даде грешка во фирмверот. Но, го испробав по втор пат и ми успеа и сега е со apfs. Помеѓу двата обида не направив ништо.

 10.   Лучијано dijo

  Некој ми го најде решението точно истото ми се случи, не сакам да ги губам моите досиеја

 11.   Емануел dijo

  Macbook Pro Mid 2010 со Sandisk Plus SSD ми дава грешка и не се ажурира, ме праќа да се рестартирам.

 12.   Емануел dijo

  Macbook Pro Mid 2010 со Sandisk Plus SSD ми дава грешка и не се ажурира, ме праќа да се рестартирам.

 13.   Ентони dijo

  Хард диск Macbook Pro toshiba, добивам пакет системски грешки Os итн ... како е решен? Или кога ќе имаме решение?

 14.   MacGyver dijo

  Иста грешка на фирмверот:

  iMac (27-инчен, доцна 2009 година)
  2,8 GHz Intel Core i7
  16 GB 1067MHz DDR3
  Клучен CT750MX750SSD300 1 GB SSD

 15.   Arturo dijo

  Со iMac 27 »I3 2010 го сменив ДВД за SAMSUNG 840 PRO SSD
  и се инсталираше без проблеми.
  Со Mac Pro (крајот на 2013 година) сите официјални компоненти.
  Нема начин, ниту од продавницата за јаболка, ниту со бутабилен USB.
  Дури и не почнувајќи од оригиналниот OSX, во мојот случај Маверикс
  Секогаш грешка при проверка на фирмверот.
  Зборував со техничката поддршка на „Епл“ и тие велат дека немаат запис
  на оваа грешка и дека тоа е веројатно хардверски проблем.
  Со Сиера и со сите претходни, секогаш беше совршено.
  и сега проблем со хардверот ??

 16.   Кармело dijo

  По ажурирањето на masOS High Sierra 10.13, не можам повеќе да пренесувам датотеки поголеми од 2 GB на надворешен хард диск во формат MS-DOS (FAT32), кога ќе се обидам да го направам тоа, добивам предупредување во кое пишува: Предметот „xxx“ не може да се копира затоа што е преголем за формат на јачина на звук (изнесува 2,67 GB)

  Јас го немав овој проблем при користење на која било претходна верзија на оперативниот систем.
  Покрај тоа, јас сè уште го користам истиот надворешен хард диск како и обично.

  Што можам да направам за повторно да работи со надворешниот хард диск, без да мора повторно да го форматирам?

  1.    Маркус dijo

   Кармело, она што можеш да го сториш е да го фрлиш Mac во ѓубре и да купиш работи што прават.

  2.    немои dijo

   Fat32 не поддржува датотеки поголеми од 2 GB, форматирајте го на exFat за да може да се користи со различни системи

   1.    Диего dijo

    Тоа не е точно, тие се 4 GB, всушност имам датотеки поголеми од 2 GB на истиот диск.

    Некое решение за ова?

 17.   врана dijo

  Навистина досадно за она што го направи јаболкото од заминувањето на sобс, неверојатно е дека тие одат од лошо кон полошо, ажурирав на висока сиера и тоа беше мака, бидејќи целиот систем замрзнува, не ми дозволува да отворам папка, програми на кои тие не реагираат, добро ... подло срање .... и сега кога не можам ако сакате да ми ги вратите досиејата ... проклети кучки

  1.    Маркус dijo

   Sorал ми е козјо стапало, му одговорив на Ферански наместо тебе, но еј, тоа се случува да купиме глупости со брендот Мек, моите следни тимови нема да имаат никакво скапано јаболко како лого. Збогум Мек.

 18.   ферански dijo

  Иста грешка на фирмверот:
  iMac (27-инчен, доцна 2009 година)
  2,8 GHz Intel Core i7
  16 GB 1067MHz DDR3
  Samsung 810 128 GB SSD

  1.    Маркус dijo

   Ферански за што зборуваш? Според мајмуните Мек, ние сме едни од ретките кои имаат проблеми со своите лажни програми, за нив сè работи како шарм, тие ви продаваат ѓубре по надуени цени, ги купувате, заработуваат многу пари, ако имаат проблеми со глупостите што ви ги продаваат, тие се ваши проблеми, ниту им е грижа ниту се грижат за тоа.

  2.    алфпалак dijo

   целосно се согласувам. Морав да имам сè од mac: iphone, ipad, imac ... Јас менувам сè за неколку години затоа што сум многу разочаран и разбеснет. По првото или второто ажурирање на софтверот, треба да го фрлите уредот, бидејќи очигледно неговите тест-развивачи не ја прават својата работа добро за да обезбедат компатибилност. Сметате дека компанија толку важна и толку затворена не треба да ги има овие проблеми, но вие сте изненадени. Во моментов го чувам само iMac, во средината на 2011 година, што по ажурирањето во Сиера беше доста бавно и дека наскоро ќе го заменам со прозорец компјутер.

 19.   Карлос Ариас dijo

  Бидејќи инсталирав Mac OS Hight Sierra, прво апликацијата „Пошта“ не ми дозволуваше да бришам датотеки, а потоа во втората инсталација, кога ја отворив, ме замоли да ги преземам моите пораки од Yahoo! и кога тоа го направив, добив порака „се појави грешка“, со која веќе воопшто не можев да користам пошта. Соочени со овие неуспеси и други што ми се случија, на пример во Bitdefender, кој никогаш не ми пропадна за неколку години на употреба, Принуден сум да се вратам во Mac OS Sierra и тука сè работи совршено. Мислам дека многу работи треба да се коригираат во Mac OS Hight Sierra и не препорачувам да ја инсталирате засега, сè додека Apple не ги реши овие проблеми, освен безбедносните пропусти што ги објавија другите корисници и парализата на инсталацијата поради проблеми со фирмверот.

  1.    Маркус dijo

   Карлос, новиот систем е глупост, како се вративте во претходната верзија? Според мајмуните Мек, тоа не може да се направи.

   1.    Fco dijo

    Обидете се да рестартирате и притиснете Command + R. Го бришете оној што го имате, а потоа вратете го: ако не грешам, ќе ја инсталира нормалната Сиера ... ќе ми кажете дали ви одговара.

    1.    Marcus dijo

     Благодарам Fco. Јас веќе го направив тоа вака, но во секое време се принудувам да ја инсталирам новата macOS Sierra 10.13 и не ми дозволи да се вратам на претходната верзија, сега страдам многу затоа што овој нов оперативен систем е доста лошо, мислам дека Епл веќе го погодува дното, но тие може да ме изненадат со полоши глупости, па затоа подобро би планирал да се вратам на Виндоус, барем таму ми дозволија да конфигурирам моќен компјутер по мој вкус и не ме присилуваат да користите AMD графички картички.

     1.    Fco dijo

      Па тогаш не знам како да ти помогнам ...
      Според Apple, ако притиснете Option, cmd + R; Ја ажурира најновата верзија (High Sierra), но ако само ги притиснете копчињата cmd + R; Треба да ја ажурирате верзијата на macOS со која вашиот Mac ја напушти фабриката (нормална Сиера).


 20.   Маркус dijo

  Ако го читате ова, не ажурирајте на macOs High Sierra, повторувам: НЕ Ажурирајте, проблемот што не може да се инсталира е помал проблем во споредба со сите неуспеси што ќе ги имаат, еден добар ден едноставно да не можат да влезат во вашиот хард диск како и обично и тие ќе мора да ги форматираат и инсталираат од нула, друг ден ниту лозинката ниту администраторот нема да ги препознаат и повторно ќе треба да ги форматираат и инсталираат од нула, и нема застој таму, ако користат Mac само за да пишуваат глупости, мислам дека социјалните мрежи можат да го користат без проблеми, но ако имаат неколку апликации што се корисни за нивно секојдневно работење или имаат игри, неколку од нив ќе престанат да работат бидејќи тие не се компатибилни со овој нов систем, лордовите на Мек одат од лошо кон полошо, толку многу што веќе гледам на Виндоус 10 како оперативна убавица, да, да, знам, господарите на чафросот прават ѓубре, но господарите на Mac ги надминуваат во правење полоши програми, тоа е уникатно она што го задржува Mac се неговите високи цени, кои во моментов не вреди да се плаќаат, освен ако имате некаков вид на ментална ретардација или нешто слично; Мек престана да биде она што беше, мора да го признаете тоа.

 21.   Fco dijo

  Имам нов Imac од пред неколку недели и ми даде грешка при обидот да инсталирам macOS High Sierra ... Добив забранет симбол со црна позадина и не ми дозволуваше да напредувам ...
  По консултација со техничката служба на Apple тие не успеаја да го решат проблемот и чекав да ми се јават со решение ...
  После многу читање низ мрежата, го пробав ова: https://support.apple.com/es-es/HT204063 и ми го реши проблемот!
  Веќе успеав да го инсталирам без проблеми и сè е во ред за моментот!

  Се надевам дека може да ви помогне!

  1.    амора dijo

   Исто така, успеав да го воспоставам MAc со url-от за поддршка што го имаше Fco.

   Барем успеав повторно да ја инсталирам MAC SIERRA.

   И користете машина за време

 22.   Marcus dijo

  Fco

  Тој проблем што го имавте, е помал проблем, не знаете што ве чека, веќе ќе дознаете, тие откриле голема грешка во macOs Сиера 10.13 што ги загрозува сите ваши зачувани лозинки, но вистината е дека тоа е детска игра во споредба на сите срања што ги направија господата на Apple во овој нов оперативен систем.
  Ако некој го чита ова на време: НЕ Ажурирајте.

  1.    Marcus dijo

   немоис:
   Може да кажете дека користите Mac само за да напишете глупости на социјалните мрежи, можам да кажам од вашиот коментар, па така паметно. Дали ги искористивте сите неврони што ви се потребни за да дадете таков коментар на високо ниво? Благодарение на луѓето како вас, оние во Apple заработуваат многу пари продавајќи производи со низок квалитет. Трчајте, одете во редица во продавница на „Епл“ за да купите први на своите неисправни iPhone-и.

 23.   leonardo dijo

  Здраво поздрав и моја почит за сите што ви велам дека штотуку го ажурирав мојот бел Macbook 2010 во osx high sierra без некој поголем проблем, само малку се забави, но тоа е веќе нормално, само мал проблем d графики што мислам дека се поради меморијата d 2 gb qn е доволно можеби со повеќе gb d меморија е решена, CHAO¡¡¡¡¡¡. и со среќа на ЛС што не инсталираа и што го постигнаа ПОЗДРАВИ ДСД ВЕНЕЗУЕЛА¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡

 24.   Лав dijo

  Веќе имате инсталирано и обновено macOS High sierra. Користејќи ги сите комбинации на копчиња што ги дава Apple, не можев да го инсталирам поради оваа грешка. Само ми дозволува повторно да ја инсталирам Високата сиера.

  Ве молам, ако некој има решение, кажете ми. Во спротивно, ќе чувам прекрасна тежина од 1000 долари во хартија (MacBook Air кон крајот на 2014 година)

 25.   Ернест dijo

  Браќа, ја ажурирав оваа нова верзија и не дадов некои ситни детали, особено во паралелната работна површина. Забележав дека кога се менува на цел екран, некои вертикални линии се гледаат како графичките да не се ажурирани добро.
  некој што се случил истото?
  честитки.

 26.   Прочитајте dijo

  Ми се случи .. Ја добив гореспоменатата порака со предупредување за проблемот и кога повторно се обидов со опцијата за рестартирање, таа се инсталираше без проблеми. Дека ако ... требаше повеќе од час и половина, пораката што остануваше едвај се помести, неколку автоматски рестартирања и други чудни работи за време на инсталацијата, но се инсталира и ажурира совршено.

  Сето ова се случи на двегодишен Мини Мек.

 27.   Александар dijo

  Јас сум со истиот проблем.
  Испорака се обидува да спаси датотеки и фотографии.
  Неверојатно

 28.   Хозе Товар dijo

  Исто со macbok pro со клучно ssd. Почнувајќи со команда + R ми дозволува да инсталирам OS sierra или копија на временска машина, што не сум ја ажурирал повеќе од една година, па затоа морам да изгубам МНОГУ датотеки… ..

 29.   Себастијан Рикелме dijo

  Хард дискот од гром не ме препознава.

 30.   Роберто dijo

  Само што ја добив пораката дека не може да се инсталира mac OS на компјутерот, го рестартирам и истото, што да правам ???

 31.   Marcela dijo

  Денес по една недела од приемот на известувањата за ажурирање «Најдов време» за ажурирање на MacBook Pro Which. Кој се рестартираше и по неколку минути се појави бел екран со „забранет“ симбол …… го исклучив и вклучив притиснав cmd + R… .. да се опорави. сега се инсталира од macOS High Sierra. Не знам дали ќе изгледа добро бидејќи ќе трае приближно час и половина.
  Леле! Каква мака…. Бев игнорантна за оваа работа и барав решение го најдов твојот блог… и ПОДОЦНА предупредувањето да не се ажурира… ..
  БЛАГОДАРАМ за вредни информации.

 32.   Marcelo dijo

  Пред неколку дена ја инсталирав безбедносната лепенка на Mini, кон крајот на 2012 година, со Хај Сиера. Никогаш повеќе не работеше. Тој останува на почетокот на блокот, со целата лента.
  Обиди се со разни начини за обновување (еден корисник, alt + cmd + R + P, инсталирај од алатки за дискови, но ништо). Чекам совет, во надеж дека ќе избегнам форматирање и последователно губење на податоците.)

 33.   Себастијан dijo

  здраво, имаме macbook pro од 2013 година со macosx sierra 1 месец и минатата ноќ поради некоја причина беше извршено автоматско ажурирање што предизвика кога системот ќе се рестартира целосно да виси на крајот од инсталацијата со забранета икона на екран со бела позадина.

  Откако пробав различни работи и никогаш не сакав да ја исфрлам резервната копија од времето направена во октомври, бидејќи она што ме интересираше е враќање на датотеките генерирани до декември, пробав сафари преку менито за обновување и иако не ми беше гарантирано да контактирам со техничката поддршка прозорецот за разговор на кој тие никогаш не одговорија, кога го напуштив, ми падна на памет да влезам во иницијализаторот на дискот и кога ќе го рестартирам системот повторно започна и сè се врати нормално.

  Backе направам резервна копија и ќе направам нула инсталација со податоците во облакот, бидејќи не верував во влакно ... Коментирам за сето ова, за да видам дали извршувањето на помошта извршува некоја команда во позадина што овозможува започнување на избегнување грешки и завршувања инсталација на овој начин .. среќа и се надевам дека ќе ги добиете вашите датотеки назад.

 34.   Хуан Пабло dijo

  Тоа е заебано гомно
  Морав да се поврзам на податоците на мојот мобилен телефон и да го преземам OS X El Capitan претходниот софтвер бидејќи ажурирањето предизвика грешка со фирмверот, така што ме остави без опрема. Јас сум во процес на враќање назад. Каква кучка!