Нема да има Fortnite за Mac долго време

Fortnite

Епл донесе одлука да не прифати Epic Games како развивач со право да ги објавуваат своите апликации на App Store додека не се исцрпат сите жалби од тужбата дека сопственикот на „Fortnite“ со Apple.

А тие жалби до судиската казна може да траат со години. Значи, ако имаш надеж дека ќе играш повторно Fortnite на вашиот Mac, iPhone или iPad, веќе можете да седите на стол за да чекате.

со Јаболко не играј. А соочувањето со џиновското јаболко може да ве одвлече до последните последици. Оние од Купертино донесоа одлука да не дозволат „Fortnite“ повторно да биде достапен во App Store с all додека не се исцрпат сите достапни жалби против казната на судењето дека Epic Games против Apple.

И бидејќи таквите правни жалби може да траат со години, можеби веќе се збогуваме со можноста да можеме да играме во нашата Macs, iPhone- y iPads до Fortnite за најмалку неколку или три години. Речиси ништо.

Извршниот директор на Епски игри, Тим Свини, јавно коментираше дека Apple одлучи да го искористи своето право да ја исклучи својата компанија од App Store. Адвокатот на Епл, Марк Пери, го извести адвокатот на Еп, Гери Борнштајн за одлуката „во последен момент“ минатиот вторник според Свини.

Дополнително, писмото на Пери до Epic Games наведуваше дека Apple нема да ги разгледа понатамошните барања за враќање на функцијата се додека „пресудата на окружниот суд не е конечна и непримерна“. Свини верува дека процесот може да потрае пет години.

Fortnite

Може да поминат години пред повторно да го видите Fortnite на iPhone, iPad или Mac.

Epic Games побара да се врати во App Store

Одлуката на Apple дојде откако Epic Games испрати а барање до Купертино за да му се ресетира сметката на програмерот. Apple рече дека ќе ги поздрави Epic Games - и „Fortnite“ - назад во App Store доколку ги следи истите правила како и другите развивачи.

Во пораката од Apple до Epic Games, технолошкиот гигант Купертино предупредува дека одлуката се заснова на судската пресуда во која се наведува дека Epic Games го прекршила договорот како развивач во App Store и друго „измамливо однесување“.

Судот, исто така, забележува дека Epic Games го прекршил договорот со инфилтрирање на платформа за директно плаќање, кршејќи ги прописите на Apple App Store, со својот „Fortnite“. Тоа прекршување на договорот е причината зошто Apple може да ја задржи забраната за сметката за развивачи на Epic. Судот, исто така, нареди Epic Games да се вратат околу 30% од парите што сте ги наплатиле директно без да поминете низ App Store.

И како Epic Games, незадоволен од пресудата, претстави серија од апели, Apple има целосно право да го чека исходот од таквите апели за повторно да ги прими Epic Games како развивач на Apple.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Дејвид dijo

    Платформата Epic Games за Mac е достапна ... но конкретно Fornite за Mac бара 93,17 GB простор (полудете!)