Бар Никој бесплатна алатка што спречува случајни допири на допирната лента

Бар Никој

Понекогаш не знаете зошто оперативниот систем на уредот не ви дозволува да направите нешто што на почетокот изгледа очигледно. Apple ја воведе лентата за тастатура во своите MacBooks Pro Бар на допир. Идејата е добра, заменете ги функциските копчиња со екран осетлив на допир кој ги менува нивните функции во согласност со апликацијата што ја користите.

Проблемот е што овој мал екран може да биде премногу чувствителен на допир и повеќе од еднаш, ако го допрете по грешка, ако пишувате броеви, на пример, што се веднаш подолу. Ако ова ви се случува често, Bar None е едноставна апликација за macOS што ве спречува случајно да ја погодите лентата за допир.

Бар Никој е нова бесплатна апликација на Шон инман што има за цел да спречи случајно да ја допрете лентата за допир.Во зависност од кои апликации, Touch Bar-от може да ви биде од голема помош. Проблемот е во тоа што сте толку близу до копчињата со број на долниот ред, може случајно да ја допрете лентата за допир, и тоа е кавга.

Она што го прави оваа апликација е заклучете ја лентата за допир, така што за да играте која било од нејзините функции, мора да го сторите тоа исто така со притискање на копчето fn. Со тоа веќе избегнувате случајни допири, без да ја изгубите функционалноста на лентата.

Поставувањето на апликацијата Бар Ноне е прилично едноставна. Откако ќе се инсталира, ќе треба да му дадете дополнителни дозволи. Потоа одите кај поставки за тастатура за да ја конфигурирате лентата за допир да остане со функциските копчиња.

Може да го конфигурирате така што кога ќе го притиснете копчето fn да се смени на копчињата од апликацијата што ја користите. Оваа одлика е нешто што треба да го вклучите во идните верзии на MacOS како алтернативен начин да ја користите Touch Bar-от без да имате потреба од апликација од трета страна.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.