Новиот Amazon Fire TV 4k поддржува PIP и ви овозможува да снимате програми

Еден од аспектите што Apple сè уште го нема воведено во Apple TV, и тоа беа потребни многу години да се спроведе на iPad, Тоа беше функцијата PIP, Слика во слика, функција што ни овозможува да играме видео во лебдечки прозорец додека проверуваме е-пошта, читајќи го нашиот wallид на Твитер или Фејсбук, додека разговараме со нашите пријатели ...

Иако е точно дека ако одите да гледате филм или серија, оваа функција нема многу смисла, ако ја најдеме, ако додека гледаме каква било содржина, имаме потреба да бараме друга што можеби ќе може да се прилагоди според нашите визуелни потреби на потрошувачите, или сакаме да конфигурираме уред HomeKit, да бараме апликација или игра… Новата Amazon Fire TV 4k ја дозволува таа опција.

Како одминуваат деновите, малку по малку се откриваат нови функции на новиот сет-топ бокс на Амазон, уред кој има цена од 69.99 УСД и кој практично ни ги нуди истите функции како Епл ТВ, во однос на потрошувачката на содржина, бидејќи Fire TV не е дизајниран да биде и конзола за видео игри. Но, функцијата PIP на новата телевизија Amazon Fire не е единствената новина што ќе дојде од раката на овој уред на 25 октомври, од исто така ќе ни овозможи да снимаме видеа.

Очигледно оваа функција не е дизајнирана така што можеме да ги рипуваме омилените серии од Netflix, HBO или Amazon Prime Video, но е наменета за оние стриминг видео услуги кои емитуваат во живо, за да можеме да го програмираме уредот така што кога ќе дојде време да започне со снимање на програмата за да можеме да уживаме кога ќе се вратиме дома или кога ќе имаме време. Проблемот со оваа функција, го наоѓаме во тажната меморија за складирање од 8 GB што ни ја нуди, што сигурно не дава многу.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.