Нова верзија на Safari Technology Preview со функции на macOS Ventura

Ажурирање 101 за преглед на технологијата на Safari

Објавен пред неколку недели и сè уште во бета верзија, macOS Ventura ветува многу добри карактеристики. Не само Менаџер на сцена, ние имаме карактеристики кои се грижат за Safari и за тоа сме тука да разговараме сега. Благодарение на Safari Technology Preview, Apple може да ги тестира овие нови функции во тест средина без да им наштети на главните функции на прелистувачот. Новата верзија на овој прелистувач што личи на Safari, но не е, вклучува текст во живо, поддршка за Apple Passkeys и веб екстензии, меѓу другите функции. 

Safari Technology Preview е прелистувачот создаден од Apple за да може да го тестира нови функционалности кои излегуваат и кои влијаат на прелистувачот. Ова се функции кои се развиени во тест средина. Како да рековме вечна бета фаза. Со тоа можете да видите дали новите функции ќе имаат место во прелистувачот Safari кој сите го користиме, но со сигурност дека нема ништо да се расипе.

Со оваа нова верзија, можете да се обидете  Текст во живо (Извлечете текст од слики и видеа од Интернет). поддршка за Лозинки на Apple (нов тип на ингеренции отпорни на фишинг што го прави најавувањето на веб-локациите побезбедно и полесно). Подобрени веб-екстензии на Safari (како што е можноста програмски да се отвори скокачки прозорец на веб-продолжување на Safari). Веб инспектор (Способност за креирање сопствени алатки). Веб-притисок (За да може да испраќате известувања до луѓето кои се одлучат за веб-локација или веб-апликација со Safari Technology Preview во бета верзии на macOS Ventura.)

Ок сега се чини дека некои карактеристики сè уште недостасуваат, како што се синхронизација на групи на јазичиња, поставки на страницата и веб-екстензии.

Знаете, ако сакате да ги испробате овие нови функции, сè што треба да направиме е да ја преземеме оваа нова верзија и почнете да уживате во овие нови подобрувања.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.