Нова динамична позадина е откриена во новата бета верзија на macOS Ventura

Вентура

Оваа недела Apple го објави за сите програмери XNUMX-та бета верзија на macOS Ventura. Во овој момент од филмот, обично најновите бета верзии едноставно имаат тенденција да имаат поправени грешки, бидејќи сите вести веќе мора да бидат тестирани и подготвени.

Но, тоа не значи дека момците од Купертино не вклучуваат некоја ситница што не мора да се тестира и која воопшто не влијае на перформансите на новиот софтвер. И во оваа недела бета, тие вклучија нова позадина да избереш. Вистината е дека останува многу малку за сите корисници со компатибилна опрема да можат да се ажурираат на тринаесеттиот macOS: macOS Ventura.

Вистинскиот macOS Monterey ќе наполни една година во рок од дваесет дена. па можеби следната недела ќе го видиме Кандидатот за издавање за програмери, а следната недела финалната верзија за сите корисници. Да видиме дали е вистина.

Во моментов, програмерите кои се зафатени со тестирање на бета верзијата, најдоа мала новина во десеттата бета верзија објавена оваа недела: нова позадина.

Нова динамична позадина

Нова позадина со жолт цвет малку апстрактно. Опциите за светлосен режим и темниот режим се достапни уште од првата бета верзија на macOS 13.0. Ново во овонеделната бета верзија е третата опција за цветот на Вентура во динамичен режим.

Динамичните позадини во macOS се менуваат врз основа на времето од денот; ефектот се применува и во светло и во темни режим. Тоа значи дека визуелниот ефект може да се користи без да се менува режимот на macOS. Еве ги трите мелодии за преземање: јасно, медиум y оскуро.

macOS Ventura исто така ја користи оваа слика од портокалово цвеќе за своја заштитник на екранот предодредени. Наведениот заштитник на екранот се фокусира на разликите во визуелната длабочина на сликата.

Новата позадина на macOS Ventura, исто така, варира во зависност од режимот на изглед што го користите. Моделот јасно вклучува повеќе жолт цвет со светло сина позадина. Режимот оскуро се одликува со повеќе портокалова верзија со темно сина позадина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.