Новиот Amazon Fire TV поддржува 4k содржина и чини помалку од половина од тој на Apple TV

По неколку месеци гласини и шпекулации, момците од atеф Безос официјално ја претставија новата Fire TV, уред што поддржува 4k содржина, со кој гигантот за електронска трговија сака да се спротивстави на новиот Apple TV 4k. Амазон напорно работеше на овој уред и ни нуди производ многу сличен на изгледот на Chromecast и тоа не е кутија како онаа што можеме да ја најдеме на Apple TV во сите свои верзии. Оваа нова Fire TV излегува на пазарот по цена од 69,99 УСД, помалку од половина од цената на Епл ТВ 4k, чија цена е 179,99 €. Цената на двата уреди е пред оданочување.

Во однос на квалитетот што ни го нуди новата Fire TV, Амазон заврши добра работа, бидејќи практично ни ги нуди истите карактеристики што можеме да ги најдеме во Apple TV, поддржува содржина во квалитет 4K HDR10 со брзина од 60 fps и Dolby AtmoДа, но не со Долби Визија во моментов. Овој уред ни нуди брза Wi-Fi конекција за да можеме да ја репродуцираме содржината во овој квалитет. Внатре наоѓаме процесор од 1,5 GHz придружен со 2 GB RAM меморија.

Како Епл ТВ, новата Fire TV го интегрира асистентот Alexa на Amazon за да можеме да го контролираме остатокот од уредот Амазон достапен во нашиот дом, покрај тоа што ќе ги поставиме истите прашања што во моментов можеме да ги поставиме на Амазон ехо. Во моментов каталогот што Амазон го става на располагање на сите корисници каде што се наоѓа овој уред е составен од повеќе од 500.000 4 филмови, со голем број наслови во XNUMXк квалитет.

Новата Amazon Fire TV поддржува содржина во 4k квалитет Hitе се појави на пазарот на 25 октомври.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.