Новиот графички процесор на AMD, Navi 2X, може да донесе Реј-трасирање на Mac

AMD Navi 2X

Секој знае дека Mac-овите не се дизајнирани да се справуваат со најсложените игри на денешницата со леснотија. Со секоја нова игра што ќе излезе, толку повеќе машина треба да ја водите пристојно. Оние што се програмирани за конзоли, се ограничени на специфичните карактеристики на секоја од нив, искористувајќи ги на максимум.

За компјутерите, сè повеќе ви требаат помоќни графички процесори за да можете да играте течно. AMD работи на својата нова палета на графички процесори базирани на чипот Navi 2X. Конечно, некои графички картички што не се Nvidia, поддржуваат Ray Tracing. Со оглед на тоа што графичките процесори во Mac се од AMD, може да биде дека тие ќе бидат вметнати во следните компјутери на Apple. Сонувањето е бесплатно.

AMD развива нова палета на графички картички базирани на новата архитектура наречена Navi 2X. Овој нов чипсет ќе може да пресметува слики со системот Ray Tracing, многу спектакуларен начин да генерирате 3Д-слики со неверојатни пресметки на рефлексија на светлина.

Овие нови графички процесори нема да пристигнат до крајот на годината, а малку се знае за нив. Тие ќе бидат компатибилни со Ray Tracing, што досега беше ексклузивна тема на картичките Nvidia GeForce RTX. Alsoе вклучува и 3Д-аудио, побрзо време на вчитување и нова генерација на ексклузивни игри.

Пример за тоа како изгледа игра со системот Ray Tracing е следното видео каде го гледаме добро познатиот Minecraft третиран со овој систем на Nvidia GeForce RTX GPU. Спектакуларно е.

Во моментов, само графичките картички на Nvidia се способни да го обработуваат овој систем за пресметување на 3Д-слики во реално време за да можат да играат, но ова ќе се промени со новите графички процесори од AMD.

Navi 2X ќе биде на новите PS5, Xbox Series X… и новите Mac?

Овој производител на чипови веќе го објави тоа Овие нови Navi 2X процесори ќе бидат вклучени во новите конзоли што се развиваат во моментов, како што се PlayStation 5 и Xbox Series X. Мала шега.

Имајќи предвид дека AMD е моментален производител на тековните графички процесори за Mac, не е неразумно што веќе се развиваат нови компјутери на Apple со овие графички картички. Beе чекаме нови новости.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.