Новите бета верзии на OS X El Capitan, Whatsapp Web преку ChitChat, новите Parallels 11 и многу повеќе. Најдоброто од неделата сум од Мек

сојдемак1в2

Оваа последна недела беше „зафатена“ во однос на вестите и имавме малку од сè. Започнуваме со ранливоста на DYLD_TO_PRINT откриен од истражувач за безбедност и влијаеше на сите верзии на OS X, освен OS X El Capitan и OS X 10.10.5 бета.

Сепак, ниту оваа најнова верзија на Јосемит (10.10.5) не беше ослободена од безбедносни пропусти и беше скоро во времето на прогласување дека го затвори ова познато експлоатација, се појави друг еднаков или посериозен во OS X 10.10.5, од кој можете да ги прочитате сите поврзани информации кликнување на оваа врска.

Паралели 11-прозорци 10-1

Од друга страна, и кратко време откако се појави оваа информација, и двајцата петтата јавна бета верзија на OS X El Capitan наменети за корисниците како што би било седмата бета верзија на овој оперативен систем, но овој пат посветен на програмерите, каде што засега се чини дека не се засегнати за кое било безбедносно прашање.

Продолжувајќи со најважните вести, гледаме како Parallels (компанија што има најдобар софтвер за виртуелизација за да може работи различни оперативни системи на Mac), само ја претстави својата верзија 11 која интегрира целосна компатибилност со Виндоус 10, па дури и со неговиот виртуелен говорен асистент, Кортана, да може да го работи во позадина без системот да мора да биде на екранот.

WhatsApp

За да го завршите записот, не може да се пропушти newsвездената вест за оваа недела, појавувањето на WhatsApp Web за бидете во можност да разговарате директно од вашиот Mac Ако треба да го користиме нашиот паметен телефон, иако со одредени ограничувања поминуваат низ активна сесија на WhatsApp и скенирање на QR-код секој пат кога ќе сакаме да пристапиме со Mac. Се грижи за ова апликација наречена ChitChat дека ќе работи автоматски без вклучен каков било вид прелистувач и дека ќе ни покаже пријатен интерфејс за организирање на нашите разговори.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.