Новите верзии на Lightroom ќе имаат складирање во облак како побарување

Два за цена од една е новата порака на Adobe за софтверот оваа година. Или барем со новите верзии на Lightroom Classic CC и Lightroom CC кои ги заменуваат претходните верзии познати како Photoshop Lightroom CC и Project Nimbus, соодветно. И кога зборуваме за две по цена од една, мислиме дека во новите пакети на Adobe ќе има услуга во облак, позната како Криејтив Облак, задолжително со апликацијата за ретуширање на фотографии. Од една страна, ќе ги имаме нашите фотографии на сите уреди, но од друга страна, цената на претплатата ќе биде нешто поголема. 

Оваа нова верзија би одговарала на 7-тата верзија на Lightroom. Ако заедничката претплата на услугата Creative Cloud не ве убеди, секогаш можете да купувате Спална соба 6, но да, нема да имате вести што Adobe ги вградува од година во година, како и исправка на грешките и новите модели на камери, бидејќи апликацијата нема да биде обновена над јануари 2018 година.

Ако се одлучите за новата верзија на Lightroom, lПретплатата ќе биде 11,99 € / месец, ако ја договориме услугата со 20 GB, или 23,99 € ако се определиме за 1 Tb.

Дали вреди новата верзија? Ние ви ги кажуваме сите новости за да можете да извлечете заклучоци:

Обновена изведба, во следниве функции: лансирање на апликацијата, увоз на слики со дополнителни информации, одење од библиотечниот модул до развојниот модул и управување со четката за ретуширање. Но, одиме на делови: во пракса, подобрувањето е забележливо, но не изненадува. Пример е стартување, кое оди од 8 секунди до 6. Во однос на работата на RAW-датотеките, наоѓаме датотеки каде нема корист кога работиме со нив и наместо со други машини, подобрувањето е скоро 30%

Преминуваме на други подобрувања. На пример, ретуширањето на небото станува попрецизно, без да влијае на другите елементи. Новите функции се вклучени во лентата за допир. Подобрено намалување на бучавата.

Како што ве очекувавме на почетокот, Lightroom CC тоа ќе биде услугата облак на пакетот, неразделна од делот за уредување. Меѓу предностите, можеме да зачуваме RAW фотографии во облакот, додека ја гледаме намалената верзија, што ќе заштеди простор во малите спомени.

Ако сте корисник на Lightroom, одлуката да мигрирате во верзијата CC е само ваша. Оценете што ја користите апликацијата и ако не сте стручен корисник што снима секој ден со SLR, можеби со тековната верзија што ја имате повеќе од доволно. Но, ако ја сакате целата моќ на софтверот Adobe, верзијата CC нема да ве остави рамнодушни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.