Новите Intel процесори се помоќни од M1 Pro и M1 Max, но има трик

Intel

Интел минатата недела ги претстави своите нови процесори од серијата «Езерото елдер„. А северноамериканскиот производител не одамна „дои“ со податоците што ги фрлаат неговите тестови за перформанси. Врз основа на овие бројки, тие се многу побрзи од новите M1 Pro и M1 Max на Apple.

Но, споредбата има „финта“ и не е реална. Новите процесори на Intel се дизајнирани да десктоп компјутери, така што неговата потрошувачка и неговото загревање не се многу важни, и двата фактори се многу високи. Наместо тоа, новите чипови на Apple се специјално дизајнирани за MacBook Pro, со енергетска ефикасност и ниска работна температура без конкуренција.

Интел штотуку ја претстави својата прва 9-та генерација процесори „Alder Lake“. Има шест нови чипови наменети за десктоп компјутери, вклучувајќи го и врвниот Core i12900-16K, чип со XNUMX јадра, половина од нив за високи перформанси, а другите осум јадра за мала потрошувачка на енергија.

До 1,5 пати побрзо

Првите резултати добиени од Geekbench 5 за Core i9-12900K откриваат дека процесорот е до 1,5 пати побрз од M1 Pro и M1 Max на Apple во перформансите со повеќе јадра. Процесорот Core i9 има просечен резултат на повеќе јадра од приближно 18.500, во споредба со приближно 12.500 за M1 Pro и M1 Max.

На хартија, овие нови процесори на Intel се помоќни од новите ARM на Apple. Но, имајте на ум дека првите се дизајнирани да се монтираат на десктоп компјутери, додека вторите се специфични за лаптопите MacBook Pro на Apple. Значи, разликата во потрошувачката на енергија и работната температура меѓу нив е бездна, во корист на М1.

Интел објаснува дека Core i9 треба до 125 W моќност на базни фреквенции и до 241 W на моќ со Turbo Boost. Незамисливо на лаптоп.

Заради фер, тогаш, ќе треба да ја почекаме дванаесеттата генерација на процесори на Интел за лаптопи, кој ќе биде лансиран на почетокот на 2022 година, а потоа ќе биде „чиста“ споредба со M1 Max и M1 Pro на Apple. Ќе видиме тогаш.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)