Новиот AirPods Pro

Новата втора генерација на AirPods

Инженерите на Apple успеаја подобрување на квалитетот на звукот, постигнувајќи одлично извонредно искуство за корисниците кога ја слушаат својата омилена музика со новата Втората генерација на AirPods Pro. Сето ова, надминувајќи ги придобивките што ги карактеризираат AirPods на претходните модели што ги ценат милиони корисници. Тоа е така, бидејќи константата на Apple отсекогаш била квалитет, така што неговите корисници можат да уживаат во јасен звук и без нарушување на слухот однадвор.

Едно од прашањата со кои се соочуваат инженерите за звук на Apple е дека Bluetooth технологија актуелните во линијата AirPods значи дека аудио производите на Apple не ја поддржуваат аудио технологијата Apple Music Lossless. За ова, Apple претходно навести дека може да развие сопствен аудио кодек и стандард за поврзување. Тоа ќе се заснова на интеграција на Airplay технологија што може да поддржи пренос на поквалитетно аудио во споредба со најдиректните конкуренти. Но, досега Apple нема направено такви промени од различни причини. ,


аудио пренос без загуби

AirPods со надворешно поништување на шум

Меѓу факторите кои се издвојуваат во Технологија на Apple Music, можеме да откриеме дека нуди а пренос без загуби помеѓу опсегот од 24 бита и до 48 KHz. Покрај тоа, висока резолуција без доживување аудио загуби што може да достигне до 192 KHz. Иако, ова може да бара конвертор на звук.

Според една статија од Форбс, инженерот на Apple Есге Андерсен кој работи во акустичниот тим на Apple, рече дека не мисли дека тоа Bluetooth технологија струјата е ограничувачки фактор во квалитетот на звукот на AirPods. Андерсон додаде дека дури и со сегашната Bluetooth технологија и стандарди за кодек. Иако, Apple сè уште не може да го подобри квалитетот на звукот, сè додека пристапот на компанијата е конформистички во овој поглед.

Андерсен рече дека иако на аудио квалитет секогаш е приоритет, важно е да се разбере дека сè уште можеме да направиме големи чекори без да го менуваме кодекот. Инженерот за звук изјави дека изборот на кодек што го има Apple денес има повеќе врска со доверливост на корисниците. Значи, се работи за тоа да се направи нешто подобро во сите средини, да се подобри квалитетот на звукот и да може тоа да се направи со многу други елементи. Инженерот верува дека кодекот е едно од ограничувањата на квалитетот на звукот во Bluetooth производите на Apple.

Подобрена технологија за поништување на активна бучава

Андерсон, исто така, понуди интересен поглед на тоа како Apple го развил новиот ‌Втората генерација на AirPods Pro и колку е валиден квалитетот на звукот. Андерсон откри дека Apple има помош од бројни експерти за звук, кои им даваат на инженерите на Apple повратни информации за квалитетот на звукот. Ова е дополнителна посветеност, да се создаде производ кој е блиску до совршен за огромното мнозинство корисници на новите AirPods.

Едно од најголемите подобрувања со новата втора генерација ‌AirPods Pro‌ е најдобро активно поништување на бучава. Apple дизајнираше и претстави големи подобрувања на новиот AirPods Pro. Едно од најзабележителните подобрувања е тоа што нејзината технологија за поништување на шум е до два пати подобра од претходните модели. Тоа е затоа што инженерите на Apple беа принудени да го направат ова огромно подобрување, бидејќи сакаа на сите корисници да им дадат AirPods кои навистина вредат да се купат.

Новите AirPods Pro се редизајнирани за уште поизвонредни аудио искуства. Активното поништување на шумот успева поефикасно да го намали надворешниот шум. Освен тоа, на Apple Spatial Audio технологија, земи си еден извонредно искуство на ниво досега невидено. Исто така, тие имаат подобрувања со контрола на допир што ви овозможува да ја прилагодите јачината на звукот со еден слајд. Сето ова, со ефикасност која нуди повеќе од 6 часа на времетраењето на батерија со едно полнење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.