Новите Mac Mini и MacBook Pro со Apple Silicon ја интегрираат поддршката за 6K

Apple вчера на настанот „Уште нешто“ ја претстави новата генерација на Mac, девет генерации кои излегуваат на пазарот со M1 процесорите на Apple, оставајќи го Intel настрана за прв пат во последните 15 години и додаде fпомазанија кои до сега не беа достапни.

Од трите компјутери што беа презентирани вчера: MacBook Air, Mac Mini и 13-инчен MacBook Pro, последните двајца дебитабилна компатибилност со 6K екрани, како што можеме да прочитаме во MacRumors. Претходната генерација на двата модели поддржуваше само излез до 5K.

Чудно е што MacBook Air што го обнови Apple оваа година, веќе беше способен да преместува 6K екрани, функција што не беше достапна ниту на Mac Mini ниту на MacBook Pro. На овој начин, Apple го проширува опсегот на Mac кои нудат поддршка за дисплеи со поголема резолуција.

Покрај MacBook Air 2020 и новите Mac Mini и MacBook Pro со процесорот М1 на Apple, во опсегот на Mac можеме да ги најдеме други постари модели кои веќе нудеа поддршка за 6K како MacBook Pro 2018, iMac и iMac Pro 2019 ...

Новите процесори на Apple M1, соопшти компанијата за време на презентацијата, нудат А. 3 пати побрза перформанса на процесорот и до 5x побрза перформанса на графичкиот процесор. Покрај тоа, друга од силните страни на оваа нова генерација и која веќе беше претпоставувана е траење на батеријата, која во моделот Pro може да достигне и до 20 часа.

Лансирање на macOS Big Sur

Како што беше планирано, на истиот настан за презентација за новиот опсег на Mac со процесорите на Apple Silicon, Apple објави дека е закажано лансирање на финалната верзија на macOS Big Sur 12-ти ноември.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.