Нови правила во Apple Store за да се спречи ширењето на коронавирусот

Инженерот Во Apple Store има понуда: промена на батеријата и дезинфекција на iPhone за 55 евра. Објаснувам: Во понеделникот закажав состанок во Genius Bar на продавницата Макиниста Епл (Барселона) за да ја сменам батеријата на iPhone-от на татко ми. Оскар, пријателскиот техничар кој присуствуваше на мене (од тука испраќам поздрав), првото нешто што го направи е да шири дивокоза на масата и рече „ставете го Ајфон горе, ве молам“.

Потоа го испрска со алкохол и внимателно го избриша со марамче за еднократна употреба пред да го допре. Додека го стори тоа, го прашав дали е тоа поради коронавирусот и тој ми одговори да. „Ниту, пак, ти ја ракував раката кога си дојде за истата работа“, додаде тој. Во други околности тоа можеби ми пречеше, но во моментот е разбирливо и скоро потребно, од обете страни.

Apple воведува нови мерки во своите физички продавници за да помогнат што е можно повеќе, да се спречи ширењето на среќниот коронавирус. Компанијата ќе ги намали капацитетите во секое време во своите продавници на Apple. Тој го намалува бројот на места за своите клиенти на половина и воведува протоколи за социјално дистанцирање меѓу луѓето во нејзините установи.

Правилата варираат во зависност од земјите и нивото на размножување на вирусот

Во зависност од областа, во зависност од размножувањето на вирусот, сесиите на „Денес кај Apple“ се откажани. (Можам да истакнам дека во Барселона продолжуваат да ги прават, бидејќи овој понеделник ми го понудија). Во некои критични области, продавниците се привремено целосно затворени. Во Кина, компанијата побара од клиентите да носат хируршки маски и да бидат подложени на проверка на температурата пред да влезат во нејзините продавници.

Заострувањето на мерките зависи од географската област на продавниците и нивното ниво на ширење на вирусот. Секој знае затворање на продавници во Кина во текот на месец јануари и февруари, а вчера беше најавено затворање на сите продавници на „Епл“ во Италија од денес, на 12 март.

Овие правила ќе бидат адаптирани географски додека пандемијата се движи меѓу земјите. Засега, можам само да ве уверам дека овде, во Шпанија, ако го земете вашиот мобилен телефон за поправка, тој ќе ви биде испорачан чист и дезинфициран, како кога ќе го однесете автомобилот за поправка кај продавачот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.