Нови чипови M1 Pro и M1 Max за Mac Mac на Apple

М1-Про

Apple на овој настан го претстави нови M1 Pro и M1 MaxНа Новите чипови кои ќе бидат посветени на MacBook pro. Вистинско чудо во мала големина. Најголемиот од нив е M1 Max, н remind потсетува на iPhone.

Новиот MacBook Pro ќе се напојува со нови чипови. M1 Pro има до 10 јадра на процесорот, со осум јадра со високи перформанси и две јадра со мала моќност. Што се однесува до графиката, M1 Pro има 16-јадрен графички процесор, што е двојно помоќен од M1.

M1 Max се базира на M1 Pro И започнува со двоен мемориски интерфејс, до 400 GB / s, до 64 GB унифицирана меморија со 57 милијарди транзистори. Има ист 10-јадрен процесор, но графички процесор со 32 јадра што е до седум пати побрз.

M1 Pro и M1 Max

Да се ​​биде малку поконкретен и следејќи го она што го слушнавме од nyони Сруџи на преносот во живо на Apple:

Еве ги Спецификации на M1 Pro:

 • Пропусен опсег на меморија 200 GB / s
 • До 32 GB унифицирана меморија
 • ProRes
 • 2 пати повеќе транзистори од М1
 • 70% побрзо отколку М1
 • Процесорот до 10 јадра
 • Графички процесор до 16 јадра
 • Моторни невронски
 • Thunderbolt 4
 • Поддршка за до 2 надворешни екрани

М1-Про

М1 Макс:

 • Пропусен опсег на меморија 400 GB / s
 • 32-јадрен графички процесор
 • 57 милијарди транзистори
 • Пациентот 64 GB од унифицирана меморија
 • Пациентот 70% помала потрошувачка на енергија
 • ProRes
 • Моторни невронски
 • Thunderbolt 4
 • Поддршка за до четири надворешни екрани

Наоѓаме два чипови во кои секојдневните задачи со MacBook Pro ќе бидат бриз, но најздодевните задачи како што е употребата на PhotoShop или програмите за аудио и видео монтажа ќе станат полесни и полесни. Треба само да ги видите во реалниот живот, затоа што на хартија, нема ривал или ништо за критикување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.