Ново ажурирање на Safari за macOS Каталина и Мохаве

сафари

Apple лансираше А. ново ажурирање на Safari, ажурирање достапно за macOS Каталина и Мохаве додека сè уште работеше на Монтереј, следната верзија на оперативниот систем Mac на Apple. Зборувам за верзијата 14.1.2, верзија која е веќе достапна за сите корисници на двата оперативни системи преку делот Ажурирање на софтвер.

Засега, Apple Не детализира кои се новостите кои пристигнуваат со ова ажурирање, но најверојатно ќе се фокусираат на крпење на безбедносни проблеми, исто како што тоа се случи со Safari ажурирањето 14.1.1, кое беше објавено на 24 мај, ажурирање што поправи до 9 безбедносни проблеми откриени преку WebKit и WebRTC и од тимот на Гугл и од анонимни истражувачи.

Нормално, Apple чека за лансирање на нови верзии на macOS да додадете нова функционалност или да вклучите безбедносни ажурирања, сè додека планирате да ослободите нова. Засега, Apple ги насочува сите напори на macOS Monterey, верзија која во својата следна бета верзија ќе ја вклучува истата верзија на Safari како и грешките што беа поправени во ова ново ажурирање.

Во следните неколку дена, Apple треба да ја ажурира страницата за поддршка на дадете детали за ова ново ажурирање на Safari. Без оглед на оваа информација, од Јас сум од Mac, препорачуваме што побрзо да ја ажурирате оваа нова верзија на Safari. Сепак, веднаш штом Apple обезбеди детали за ова ажурирање, ние ќе ве известиме веднаш.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.