Ново дополнително ажурирање за macOS 10.15.7 Каталина

Каталина

Вчера попладне по шпанско време, Apple ја објави претфиналната верзија на macOS Big Sur, верзија на macOS која најверојатно ќе биде објавена кога заврши настанот за презентација на новиот опсег на Mac закажано за 10 ноември. Со објавувањето на macOS Big Sur, постарите компјутери (пред 2014 година) остануваат без можност да ги надградат своите компјутери.

За среќа на сите оние корисници, Apple не ја заборава најновата верзија достапна денес за Mac, macOS Catalina и објави комплементарно ажурирање, со кој Каталина најверојатно официјално ќе биде отпуштена доколку не се открие нов сериозен безбедносен пропуст што ја принудува да ослободи лепенка, како што е токму овој случај.

Како што можеме да прочитаме на страницата за поддршка на Apple, дополнителното ажурирање 10.15.7 лепенка три откриени безбедносни недостатоци одат на Google Project Zero тимот, затоа од Apple препорачуваат да го инсталираат што е можно побрзо. Меѓу овие три недостатоци е ранливоста што може да им овозможи на злонамерно изработените фонтови да извршуваат произволен код, како и два недостатоци на јадрото што може да им овозможи на малициозни апликации да извршуваат код со привилегии на јадрото и да ја откријат меморијата на јадрото.

Оваа нова лепенка е објавена еден месец по објавувањето на ажурирањето 10.15.7, ажурирање што исправи голем број грешки, една од нив влијаеше на работата на WMware, апликација која престана да работи со лансирањето на претходното ажурирање и за која овој развивач тврди дека се должи на проблем со најновата верзија што ја има Apple лансиран од macOS Каталина.

За да ја преземеме оваа нова дополнителна надградба, која според тимот зафаќа околу 1 GB, мора да пристапиме Системски преференции и кликнете на Ажурирање на софтвер.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.