Нов извештај покажува дека на WWDC ќе бидат претставени неколку Mac

Apple WWDC23

Се чини дека гласините се потврдени и само една недела пред почетокот на WWDC оваа 2023 година, новиот извештај потврдува дека намерите на Apple се да воведе нови Mac-и тој ден. Имајќи предвид дека WWDC сам по себе е програмерска конференција и затоа протагонисти се оперативните системи, не може да се исклучи презентацијата на уредите како што видовме претходно. Освен тоа Оваа вест ја слушаме веќе подолго време. 

Следниот ден 5 ќе мора да бидеме многу внимателни бидејќи Apple може да ни даде еден од најдобрите WWDC во тоа време. Не толку за новитетите или иновациите, туку за презентациите што може да се направат. Не само што ќе ги видиме новите оперативни системи како iOS, watchOS или macOS, туку ќе имаме можност да дознаеме и за нови слушалки за проширена реалност или мешано што изгледа се најавува.

Но, се чини дека Apple ќе скокне во базенот и ќе објави нови модели на Mac. Веќе некое време слушаме и читаме за оваа гласина и Марк Гурман Блумберг го потврди ова во својот билтен за Power On. Гурман на социјалната мрежа Твитер напиша дека очекува презентацијата да се фокусира главно на повеќе нови Mac и слушалки за мешана реалност, а во позадина ќе бидат новите верзии на оперативните системи на Apple.

Гласините секогаш го споменуваа новиот 15-инчен MacBook Air како врв на листата. Но се очекува да ни претстави и Mac Pro.Секако. ќе ги видиме сите со чипот М2 бидејќи како што веќе знаеме M3 нема да започне со производство до крајот на оваа година. Освен ако компанијата не сака да ни претстави нови модели со овој чип, но тие не го пуштаат до 2024 година и тоа ми изгледа премногу ризично. Долго време помеѓу, сè може да се случи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.