Образование, компјутери и идеи. Стратешки потег

Иако сите го сфативме здраво за готово, Епл денес испрати стотици луѓе во медиумските покани на настан, т.е. Главна точка што ќе се одржи на 27 март Во Чикаго. Епл е прв пат да направи настан од овие карактеристики и тоа е дека, се чини дека е директно поврзана со нивните производи и образование. 

Ако сакате да дознаете повеќе за тоа што има врска со овој настан, можете да прочитате што ви рече нашиот колега пред неколку часа, но сега она што сакам да го шпекулирам во овој напис е какви се вистинските планови Што има Apple во врска со тоа и што може да влијае на светот на Mac специјално. 

Дека Епл подготви настан исклучиво за светот на образованието, односно за учениците и наставниците, е затоа што навистина верува дека начин за проширување на глобално ниво не мора да биде само преку iPhone, туку и со iPad и со Мек.

Јавен настан

Од година во година, кога ќе дојде време кога ќе се вратиме на училиште во САД, Епл започнува кампањи што ги нарекува „Врати се на училиште“ во кои прави Големи попусти на производи како Mac и iPad плус бесплатни слушалки со бренд Beats или картички за подароци iTunes. 

Модели на MacBook

Сега имаме покана во која јасно се гледа логото на Apple што е направено со континуирана линија како да е користен молив од Apple, на нов iPad можеби? или е дека Apple подготви нов начин за интеракција помеѓу корисникот и Mac? Ако ги анализираме и најновите соопштенија на Apple за iPad, тој зборува за него како да е компјутер, така Можноста дека на 27-ми ќе видиме нешто што има врска со хибрид помеѓу iPad и Mac не е неразумна. 

Јаболко Молив на патеката за Mac

Apple не може да дозволи опсегот Mac да умре затоа што ако го стореше тоа, порано или подоцна ќе завршеше да умре, иако знаеме дека повеќето единици што ги продава се iPhone. Ако ги погледнеме продажбите на iPad и Mac, тие се многу слични и затоа можеме да се надеваме дека во овој следен Keynote ќе имаме новости од двете полиња. Можеме ли да го користиме Apple Pencil во големите траки на најновиот MacBook Pro?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.