Петтата бета верзија на macOS Ventura е објавена за програмерите

богатство

Бета ден во Купертино. Целиот нов софтвер на Apple оваа година кој сè уште е во фаза на тестирање само што доби ново бета ажурирање за сите програмери. Сите уреди на компанијата имаат нова бета верзија на нејзиниот софтвер. Вклучувајќи Mac компјутери.

Значи пред едвај еден час штотуку беше објавен за сите програмери петтата бета верзија на macOS 13.0, крстен како MacOS Ventura. Уште еден чекор што нè приближува до официјалниот ден за лансирање на сите корисници, кој допрва треба да се одреди.

Apple пред еден час ја објави петтата бета верзија на софтверот за овогодинешните Mac: macOS Ventura. нова верзија исклучиво за програмери. Во рок од неколку дена, оваа иста верзија ќе биде објавена за сите корисници кои не се програмери кои се регистрирани за јавната програма за бета тестирање на Apple.

Нова бета верзија која доаѓа по четвртата, лансирана на 27 јули. На инженерите на Apple Park им беа потребни само 12 дена да ги исчистат грешките пронајдени во четвртиот и да го лансираат овој нов. Првата бета верзија беше објавена на 6 јуни на отворањето на WWDC 2022. Вториот слета на 22 јуни, а третиот на 6 јули.

Компанијата тоа го предвидува финалната верзија е објавена за месец октомври, како што стана вообичаено во последниве години. Сигурно ќе се совпадне со последниот настан на Apple од оваа 2022. Според посочена вчера Марк Гурман, Apple веќе го снима виртуелниот воведен говор за септември, посветен на презентацијата на новата палета на iPhone 14 и Apple Watch оваа година.

и ќе има еден воведниот во очекување, можеби за октомври, посветен на новите Mac и iPad. Тогаш ќе биде кога macOS Ventura официјално ќе ја види светлината за сите корисници кои имаат компатибилен Mac.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.