Објавена е првата јавна бета верзија на macOS Ventura

Менаџер на сцената

Поминаа само неколку минути од првата јавна бета верзија на macOS Ventura. Ова значи дека настрана од развивачите, непрограмерите кои се во програмата за јавна бета-тестера веќе можат да го пробаат овогодинешниот нов macOS Ventura.

Уште еден чекор кон финалната верзија на macOS Ventura од која можат да инсталираат сите корисници септември или октомври на оваа година. Уште неколку бета за програмерите, за да ги завршат деталите за полирање и се ќе биде подготвено за оваа есен. Тогаш останува помалку.

Првата јавна бета верзија на macOS Ventura штотуку беше пуштена во употреба на групата корисници чија цел е да можат да ги тестираат јавните бета верзии на macOS, што им овозможува на оние корисници кои не се програмери тестирање на новиот оперативен систем за Mac пред неговото конечно објавување.

Ваквите јавни бета-тестери можат да го преземат ажурирањето на macOS 13 Ventura од делот Ажурирање на софтвер од апликацијата System Preferences на вашиот Mac откако ќе го инсталирате соодветниот профил од веб-страницата за бета тестер на Apple.

Многу нови функции во macOS Ventura

воведува macOS Ventura Менаџер на сцена, нова опција за мултитаскинг за фокусирање на една задача додека другите апликации чекаат во крилата. Друга новина е Камера за континуитет, ви овозможува да го користите вашиот iPhone како веб-камера за вашиот Mac, нудејќи многу подобар квалитет на сликата од камерата што го монтира Mac на својот екран.

macOS Ventura вклучува и a Handoff кој сега работи со FaceTime за да може да одговарате на повиците на вашиот Mac и потоа да ги префрлите на друг уред, и на Пораки добива нови поништување, уредување и означување како непрочитани карактеристики.

И настрана од овие коментари, има многу нови функции во macOS Ventura, кои од денес може да ги тестираат програмерите на Apple и корисниците кои не се, но кои се прикачени на јавна бета-тестер програма.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.