Оваа видео споредба помеѓу M1 MacBook Air и M2 MacBook Air е многу интересна

Macbook Air M2

Веќе неколку дена го имаме на располагање за купување и испорака, новиот MacBook Air со чипот M2. Доаѓа да го комплетира М1 кој се уште е на пазарот. Две опции кои се многу интересни. Ако треба да се одлучите за едното или другото, може претходно да се одлучите за М2 бидејќи е најнов и има многу обновен дизајн кој подобрува многу аспекти на претходниот модел. Со ова споредба помеѓу двата модели спроведена од аналитичарите на MacRumors, сигурно ќе расчисти многу сомнежи за да можете да одлучите за вашето купување.

Од објавувањето на MacBook Air со M2, има многу објави на интернет за неговите карактеристики и работа, како и многу видеа кои ни покажуваат кога да го отвориме. Но, малку е фокусирано на неговата споредба со моделот со М1. Мора да се каже дека од MacRumors Тие создадоа видео во кое ги споредуваат двата модели и е сосема комплетно и исцрпно. Вреди да се повтори и да ги истакнете доблестите на еден и друг модел.

Имајќи предвид дека дизајнот на новиот модел е обновен однадвор, откриваме дека тие се разликуваат не само по надворешниот изглед. Ќе видиме како однадвор и внатре се разликуваат по многу нешта, мали и големи тоа Тие можат да ве натераат да одлучите за еден или друг модел.

 • Новиот MacBook Air е потенки и полесни од верзијата од претходната генерација
 • Достапно е во нови бои кои вклучуваат Полноќ и Ѕвездена светлина.
 • Екранот е 100 нити посветло.
 • Чипот M2 го има истиот процесор со 8 јадра од чипот М1, но тој е малку побрз и поефикасен,
 • MavBook Air со M2, има дополнително јадро на графичкиот процесор. Тоа значи дека перформансите на графичкиот процесор се подобрени.
 • И двата модели имаат Унифицирана меморија од 8 GB и SSD од 256 GB.
 • Моделот горе има два NAND флеш чипови од 128 GB, додека M2 има само еден, што резултираше со побавни перформанси во бенчмарковите.
 • Новиот модел додава MagSafe на пристаништата. Нешто што дава допир на разновидност и брзина при вчитување. Нешто што е важно во секојдневниот живот.
 • Звучниците на новиот модел тие звучат подобро.
 • тракпад и тастатура тие се во основа исти

Како резиме би можеле да го кажеме тоа MacBook Air со M2 вреди повеќе од моделот со M1. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.