Apple оваа година ќе може да продаде 80% од вкупните ARM лаптопи на пазарот

Федериги

Нема сомнение дека посветеноста на Apple кон новата ера на Mac компјутери Епл Силициум Тоа беше голем успех. Прво, поради добрите перформанси на неговиот ARM M1 процесор во споредба со неговите претходници Интел, со процесорска моќ и енергетска ефикасност досега невидени.

И второ, добриот прием што рече дека процесорот го имал меѓу програмери На апликации. Повеќето од големите брендови и малите развивачи побрзаа да ги објават своите мајчин софтверски верзии за М1 за да го искористат својот целосен потенцијал. Сето ова придонесе за огромниот успех на преминувањето од Интел Mac на АРМ во рекордно време.

Бројките за продажба од пазарите на компјутери покажуваат дека Apple доминира во секторот за компјутери. Лаптопи ARM со брз раст благодарение на Apple Silicon, обезбедувајќи огромно мнозинство од приходите на секторот за оваа година што веќе завршува.

Според фирмата за истражување Стратешка аналитика, пазарот на преносни компјутери базирани на процесорот ARM продолжува да расте. Тоа веќе го направи девет пати во 2020 година и е за тројно 949 millones долари во 2021 година

79% ќе бидат MacBooks

АРМ

Ова се проценките на пазарот на лаптопи ARM за 2021 година.

Стратегија Аналитика, исто така, проценува дека Apple ќе доминира со поголемиот дел од пазарот на лаптопи ARM во 2021 година, заработувајќи 79% од приходите од вкупно продадените лаптопи. Според нив, MediaTek би било далечно второ место со 18 проценти од пазарот, додека Квалком би била рангирана на трето место со само 3 проценти.

Минатиот месец, истата фирма веќе објави дека Apple го предводи пазарот на таблети со 50% удел во приходите во вториот квартал од 2021 година. iPad е лидер на пазарот на таблети.

И работата не е тука, бидејќи Apple ќе го прослави овој понеделник, 18 октомври, нов виртуелен настан, наречен «Отворена«. Се очекува оваа главна тема да се фокусира на новите модели на MacBook Pro од највисоката класа за дополнително проширување на понудата на Apple Silicon Mac. Без сомнение, ова се добри времиња за Mac ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)