Ова е новата алатка за дискови во OS X El Capitan

алатка ел-капитан-диск

Новиот систем OS X El Capitan пристигна со сила и мноштво модификации во одредени аспекти на неговото работење. Една од највидливите е ремоделирање на алатката Disk Utility и е дека по многу верзии на OS X оние на Купертино одлучија да го редизајнираат начинот на кој корисникот комуницира со хард дискот на компјутерот. 

Како што веќе знаете, алатката за помош на дискот се наоѓа во Launchpad> Other folder> Алатка за дискови и се користи за управување со партициите што ги имаме на нашиот хард диск или за форматирање на надворешни дискови или пенкалови во различни датотечни системи, меѓу другото.

Со цел да ги видиме новостите што ги имаме во оваа нова алатка, првото нешто што ќе направиме е да ја отвориме и за ова ќе го направиме од Стартна рамка> Други> Алатка за дискови или од Центарот на вниманието во горната лента со мени.

Прозорец за стариот диск

Прозорец за стариот диск

Автоматски ќе се појави прозорец кој е поделен на два дела, колона лево во која се појавуваат волумените што ги имаме на компјутерот, односно ќе се појави внатрешниот хард диск во прилог на кој било друг уред за складирање на податоци што сме го поврзале на компјутерот. 

алатка ел-капитан-диск

диск-алатка-новости

Во десниот дел од прозорецот ги имаме информациите поврзани со јачината на звукот што ги избираме во левата колона. Ако го погледнеме дизајнот на прозорецот, можеме да го сфатиме тоа таа е намалена во големина и користената графика е сосема нова. 

На горниот дел од прозорецот имаме серија копчиња што ќе бидат достапни во зависност од тоа дали избираме главен волумен или партиција креирана на неа. Копчињата што ги имаме се:

 • Прва помош
 • Поделба
 • Избришете
 • Расклопувајте
 • информации

За да го завршите овој прв контакт со новата алатка Disk Utility, зборувајте за доаѓањето на лента, iCloud стил, во кој сме информирани за достапниот простор на дискот, како и за тоа кој простор го зафаќаат различните блокови на датотеки според нивната природа (апликации, фотографии, аудио, филмови, други, достапни).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

27 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   1314 dijo

  Па, ми се чини, со хард диск со ист капацитет што го покажувате на сликите, дека имам 67,59 гига бесплатни од една страна зафатени од апликации и околу 83,16 гига бесплатни по инсталирањето од App Store. Претпоставувам дека тоа е грешка во оперативниот систем.

 2.   Роберт Вејн dijo

  Како да снимате употреба на слика сега ???

 3.   Диегопепо dijo

  Висиус и Роберт, мислам дека го имаш она што го бараш во лентата со мени File / New Image. Треба да се вратите назад во конзолата за да направите поправки на дозволата кога сакате наместо кога системот сака. Поздрав

 4.   Jaime dijo

  како да се хранат пендрив во ntfs во

 5.   Луција dijo

  Некој знае како да форматира pendrive со NTFS инсталиран во OS X EL CAPITAN веќе не се појавува опцијата за NTFS при бришење.

 6.   Хозе Мануел Вилалобос Линар dijo

  Го повторувам претходното прашање, дали знаете како да форматирате pendrive со NTFS инсталиран во OS X EL CAPITAN веќе не се појавува опцијата NTFS при бришење.

 7.   хемикалија dijo

  Не е нормално дека го сториле ова толку лошо. Нема поддршка за ништо, не може да се копира на надворешни NTFS дискови. Компјутер од повеќе од 1000 евра што не прифаќа друг формат на надворешен диск освен неговиот без да плаќа дополнителна програма? НЕВЕРОЈАТНО, НЕ ПОДДРOODУВАЕ. МНОГУ ДОБРА МИСЛЕН СЛУЧАЈ БИЗНИС.
  Повеќето апликации не работат (дури и платените). Неверојатно е дека тие се толку бескорисни.
  Корисничкото искуство за кое се толку горди што го имаат, е секој ден покомплицирано.
  Секоја година треба повторно да научите основни работи за оперативниот систем.
  НУЛА интуиција.
  Продолжете така.

 8.   Габо dijo

  Повеќе не можам да го бришам слободниот простор користејќи алатка за диск ... Дали некој знае како да го направи тоа? Опциите за бришење едноставно се оневозможени за мене и не успеав да ги најдам овие функции.

 9.   Исус dijo

  сега како можам да го избришам слободниот простор на дискот?

  1.    Jordорди Гименез dijo

   На овој пост можете да видите дека по ажурирањето има проблем со просторот на дискот Исус: https://www.soydemac.com/recupera-el-espacio-en-disco-despues-de-instalar-os-x-el-capitan/ Не знам дали го мислиш тоа.

   Ако не, вашето решение поминува низ терминалот со командата „дискутил“ за да се избрише слободниот простор на дискот.

   Честитки!

 10.   Fran dijo

  Според она што го гледам, содржината на CD RW не може да се избрише. Какво цицање !!!

 11.   СеијаЈапон dijo

  Ова ја става страницата на Apple за бришење: «За да ја избришете содржината на диск што може да се напише, кликнете на CD или ДВД-уредот во страничната лента на Пронаоѓачот и потоа изберете„ Избриши го пребришениот диск “во менито за кратенки.

  https://support.apple.com/kb/PH22122?locale=es_ES&viewlocale=es_ES

 12.   Едуардо dijo

  ЕЛ КАПИТАН катастрофа. Не дозволува форматирање во NTFS и ако вклучите диск форматиран со Windows во тој формат, тој нема да ви дозволи да пишувате или преземате. Ако користите FAT-32, не можете да надминете 4 GB. Ако користите OS X, се создаваат дупликати датотеки со точка-цртичка и не можете да приклучувате надворешни дискови на ТВ затоа што не го препознава форматот. Одиме назад како ракови.

 13.   Хуго dijo

  Од тага. Никогаш не купувам друг мак. Не ми пречи. Не можете да копирате ништо на хард дискот ntfs без да платите? Не верувам во тоа !!!! Не ме залажуваш повеќе. Јас не купив iPhone со години и ова ќе биде единствениот Mac

 14.   Хуго dijo

  насловот на статијата мораше да биде вака, ова е новата бескорисност на записите во вол ел капитан

  1.    Мирен dijo

   Уго се согласувам со тебе, немам намера да купувам повеќе Mac ... или повеќе iPhone-и ... секој малку има нов оперативен систем и повторно да научам .... Веќе сум уморен и ми здосади од толку многу нови оперативни системи секоја година… .. уморен од ова, не можам, ниту ова… итн .. итн ... и бев со Апел со години, но наскоро треба да ги сменам iPhone и Mac --- Mac веќе почнува да создава проблеми и техничката служба вели дека нема повеќе резервни делови. и она што е релативно ново. Како и да е, размислувам да се вратам на оперативниот систем што го оставив со години… .. и со iPad и iPhone планирам да го сторам истото. вратете се на она што го имаше пред години… ..Тоа е дека Апел повеќе не е тоа што беше Јас сум многу разочаран. Не ме интересира какво име сакаат да му дадат на оперативниот систем, сега го имаме капетанот, а потоа ќе дојдат командантот и полковникот и сл итн ...

 15.   Начо dijo

  Таксера NTFS (http://www.fiuxy.com/mac-y-apple/4190593-tuxera-ntfs-2015-final-mac-os-x.html) вели дека нејзината најнова верзија е компатибилна со „Ел Капитан“, но јас ја имам инсталирано и не гледам како да формирам УСБ-стик до NTFS. Ако некој знае како да го стори тоа, ве молам, кажете ми.

 16.   Орландо Алехандро Валенсија Квироз dijo

  Кога се обидувам да форматирам УСБ-меморија, очигледно работи, но кога ќе се обидам да ја ставам во компјутер со виндоус, тв или кој било плеер не го чита, не е препознаен, дали некој знае како да го реши ова во ДИСКИОН ИНТИЛИТЕТ?

 17.   ФЕРНАНДО ГАРЦИЈА dijo

  Она што го форматирам со мак, не го читам тв на пример.

 18.   ксерезшери dijo

  Пробав да создадам партиција од 200mb на диск од 1tb. Сега гледате само 800 GB диск. Ако поминам diskdrill, тоа го гледа како скриена партиција. Што можам да направам за да ги вратам тие 200 mb?

 19.   Пабло Р. Вилафуерте dijo

  некој знае дали можете да запалите слика на дискот? на надворешен диск ??? Ски Сакам да инсталирам снежен леопард на стар макбук, преземете го, но не можам да најдам начин да го ставам на надворешен HDD !!!

 20.   Хорхе dijo

  Па, тоа е друга глупост, сега не можете да клонирате дискови или да форматирате дискови со голем капацитет.

 21.   Oswaldo dijo

  Добар ден пријатели,

  Може ли некој да ми каже во алатката за дискови, какви датотеки може да бидат „Другите“. Зафаќа повеќе од 60 GB на мојот диск.

  Ви благодариме!

 22.   Орландо Алехандро Валенсија Квироз dijo

  ЗДРАВО ОСВАЛДО, ОВИЕ 60 ГБ МОAYЕ ДА СЕ САМИТЕ МЕМОРИ, АКУМАЛИРАНИ ДОСОКИ, ИТН, Ви препорачувам да го одржувате MAC СО „ЧИСТ МОЈОТ МАК“ БАРУМ, ЈАС ПРАВУВАМ ЕДЕН МЕСЕЧЕН И ЗАШТИТЕ МНОГУ ПРОСТОР НА ХАРД ДИСКОТ.

 23.   Сузана квироз dijo

  Здраво! Се обидувам да форматирам pendrive што вели „само за читање“ и ми беше невозможно да го сменам во полето „добие информации“. Како можам да го форматирам во Капетан ако е заклучено? Ја ценам вашата помош или благодарение на некој друг!

  1.    Nan dijo

   Користете Tuxera NTFS. Одлично оди за овие работи! 😉

   http://www.tuxera.com/products/tuxera-ntfs-for-mac/

 24.   Серано dijo

  некој знае како да создаде бутабилно пенкало сега?